Klíšťata

KLÍŠŤATA ÚTOČÍ! Je u nás nejvíce nemocných encefalitidou v Evropě

Česko má neslavné prvenství. Jsme první v Evropě ve výskytu nebezpečné klíšťové encefalitidy. Ačkoli loni počet nakažených klesl, přesto máme stále nejvíce nemocných. Na vině je malé procento očkovaných a také počasí. Zimy bez delších mrazů klíšťata, i ta nakažená, přežívají bez problémů.

Příběhy lidí nemocných encefalitidou jsou podobné. . Do života jim nekompromisně zasáhlo nakažené klíště, onemocněli nebezpečnou nemocí a ochrnuli.

Smutnou první příčku v rámci Evropy si držíme už několik let. "I když v minulém roce klesl počet klíšťové encefalitidy na našem území, tak pořád platí že jsme na prvním místě v celé Evropě," uvedl epidemiolog Rastislav Maďar.

Nejúčinnější a vlastně jedinou ochranou je očkování, jenže u nás se nechává očkovat jen malé procento lidí. "Proočkovanost je v současné době na úrovni třiadvaceti procent, ta rozhodně nepostačuje," říká Maďar.

Třeba v Rakousku je proočkovanost skoro devadesát procent a nemocných měli oproti našim loňským více než čtyřem stovkám jen 80. Nepomáhá ani počasí, to současné totiž klíšťatům nahrává. Žádné déletrvající mrazy, které by je ohrozily se nekonají. "Stačí jim průměrná denní teplota nad pět stupňů a už jsou schopni se aktivovat," vysvětluje epidemiolog.

TN.cz / TV Nova / Martina Kuzdasová,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz