Alimenty

Větší kontrola! Dostanou neplatiči výživného elektronické náramky?

Dvanáct a půl tisíce. Tolik neplatičů výživného skončilo jen- za loňský rok ve vězení. I nadále tak- většina z nich neplatí na své děti. A na takové lidi doplácí i stát, který je živí. Poslankyně Radka Maxová chystá návrh zákona, který by to změnil. Podle ní by bylo nejlepší monitorovat neplatiče výživného pomocí elektronických náramků.

Soudem určené výživné na děti jim na účet nechodí. Tisíce matek, ale i otců se tak den co den ocitají v těžké finanční situaci. Jejich jediná možnost je obrátit se na policii. Ani ta ale mnohdy s dlužníkem nehne. Ten pak může skončit ve vězení. Poslankyně Radka Maxová z hnutí ANO chce neplatiče monitorovat pomocí elektronického náramku.

"Jednak jsou věznice přeplněné a jednak jim znemožníme v podstatě možnost výdělku, lidi zanechat v tom běžném životě akorát jim ho znepříjemnit," uvádí poslankyně Maxová.
Tyto náramky by zabránily tomu, aby neplatiči utíkali před povinnostmi. Zároveň by jim ponechaly možnost vydělávat peníze.

Znepříjemnit život neplatičům se povedlo už před dvěma lety tehdejšímu ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. "Osvědčilo se odebírání řidičských průkazů," řekla Maxová.

Související obsah

Samoživitelé mají i možnost obrátit se na exekutora. Výživné ale mohou s jistotou vymáhat pouze tři roky zpětně. Případy, kdy je dlužník výživného ve vězení, jsou pak ještě složitější. "Pokud se ta pohledávka nepromlčí tak soudní exekutor po splnění podmínek výkonu trestu bude strhávat pohledávku pravomocně propuštěného a jeho vyživovací povinnost dále platí," vysvětlil právník Štěpán Ciprýn.

Dlužníci před exekutory často utíkají. Náramky by tak Exekutorům by výrazně usnadnily práci. I přesto, že od roku 2013 počet neplatičů klesl, jde stále o tisíce případů.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Třikrát rozvedená Lopez bilancuje: Mám pět dětí a sexy zajíčka!

Sámer Issa se stal otcem! Narodilo se mu 7 miminek!

TN.cz / TV Nova / Natálie Forsterová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz