Dálniční známky

Padělaných dálničních známek je v oběhu až milion!

Padělaných dálničních známek je v oběhu až milion!
Zdroj: oficiální zdroj

Českou republiku zaplavily falešné dálniční známky. Podle informací televize Nova jich mohl být vytištěn až milion. Ministr vnitra Milan Chovanec potvrdil, že se o případ obřích rozměrů zajímá i útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Pokud by se milion falešných dálničních známek prodal, státní pokladna by přišla o jednu a půl miliardy korun. Padělky jsou navíc tak zdařilé, že po nalepení na přední sklo je nikdo nepozná.


Frýdecko-místecká policie dopadla čtyři dealery falešných dálničních známek. Tuhle tiskovou zprávu vydala tamní policie ráno - netrvalo ale dlouho a na příkaz shora ji musela zase rychle stáhnout. Zdá se totiž, že jde o případ obřích rozměrů, o který se má zajímat protimafiánský útvar. Ten ale zatím mlží.


Ministr vnitra byl ale sdílnější. "ÚOOZ to v současné době prověřuje," potvrdil Milan Chovanec.Skandál je podle informací Televize Nova na spadnutí. Některé indicie totiž naznačují, že falešné dálniční známky mohla vyrobit Státní tiskárna cenin.


Spekuluje se o tom, že mělo jít o špatnou sérii - až milion vadných kusů, které měly skončit ve skartovačce. Místo toho se mohly dostat do oběhu mezi dealery po celém Česku. A státní kasa tak může přijít až o miliardu a půl. Tiskárna se ale brání, známky prý pocházejí odjinud.


Jestli je to pravda, museli být padělatelé velcí profesionálové. Rozeznat padělek od originálu není jednoduché. Na přední straně rámečku, ve kterém je dálniční známka umístěna, je v originále sedmým číslem dvojka, za kterou musí být mezera a ne číslice, jak je tomu u padělku.


Poté, co dálniční známku nalepíte na sklo auta, vám čárový kod zůstane na papírovém podkladu. Ten narozdíl od útržku řidiči nemusí schovávat, a tak ho většinou vyhodí.


Pak už padělek od originálu nerozezná nikdo. A to bude největší problém. Aut, která jezdí s falešnými kupony, už teďmohou být tisíce.

pez, Pavlína Kosová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz