Smích

ZÁHADNÁ NEMOC: Dívka může umřít pokaždé, když se zasměje

ZÁHADNÁ NEMOC: Dívka může umřít pokaždé, když se zasměje
Zdroj: facebook.com

Říká se, že smích léčí a dokáže taky prodloužit život. Claris Diaz to má ale úplně opačně. Trpí vzácnou poruchou mozku a sebemenší úsměv ji může zabít.

Třicetiletá Claris Diaz z Cardiffu začala mít zdravotní potíže už jako dítě. V pouhých desíti letech prodělala sérii takzvaných mini mozkových mrtvic. Ze strachu z toho, že zjistí, co její problémy skutečně způsobuje, dlouhou dobu odmítala pomoc lékařů. Postupem času se stala doslova expertkou ve skrývání projevů nemoci.

Záhadná nemoc jí komplikovala celé dospívání. "Většinou jsem mrtvičku dostala, když jsem byla ve škole. Pamatuju si na slabost, kterou jsem cítila v pravé části těla, někdy jsem dokonce ani nebyla schopná se pohnout," vzpomíná Claris s tím, že často nemohla ani mluvit a měla problémy s udržením moči.

Související obsah

Postupem času zjistila, že problémy se nejčastěji objevují, když se směje. Nejhorší byla situace ve chvíli, kdy se smála intenzivně, nepříjemnosti jí ale působilo i pouhé usmání. Stejnými příznaky trpěla také během hodin flétny. Až později se dozvěděla, že mrtvice vyvolává každá fyzická aktivita, při které se zvýší tempo dýchání.

V druhém ročníku střední školy ji rodiče poprvé přinutili jít k doktorovi. Řada testů ale žádnou nemoc neprokázala a doktoři Claris řekli, že jde nejspíš o jakýsi typ komplexní migrény. Potom se její problémy částečně uklidnily. S novou intenzitou se ale znovu vrátily na vysoké škole a došlo to dokonce tak daleko, že dívka i ztrácela vědomí.

Teprve v šestadvaceti letech jí lékaři diagnostikovali velmi vzácnou Moyamoya nemoc, která je způsobena ucpáním hlavní žíly vedoucí do mozku. Kolem neprůchodné žíly se pak tvoří nové, ale menší a slabší, které jsou náchylnější ke krvácení a dalšímu ucpávání.

Související obsah

Claris potom podstoupila dvě operace mozku, po kterých se její stav zlepšil a dýchání už jí nezpůsobuje takové problémy jako dřív. Navzdory nemoci vystudovala magisterský obor na univerzitě a pokračuje doktorátem. Navíc trénuje na berlínský půlmaratón, který bude největší zátěžovou zkouškou od doby, kdy operace absolvovala.

Budoucnost ale vidí optimisticky, vždyť po letech odříkání se může konečně zase beze strachu od srdce zasmát.

ČTĚTE TAKÉ:

Úspěch! Herečka s Downovým syndromem stanula na mole

Zázrak! Holčička s Downovým syndromem nádherně zpívá

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz