NASA chce vyslat ponorku na Saturnův měsíc Titan

NASA chce vyslat ponorku na Saturnův měsíc Titan
Zdroj: NASA

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) představil koncept ponorky, která by po roce 2040 měla zkoumat největší známý oceán na Saturnově měsíci Titanu, Kraken Mare.

Vědci z NASA přišli s ambiciózním plánem už v létě roku 2014, minulý týden však o tajemné ponorce a její misi zveřejnili další informace. Plavidlo vážící jednu tunu bude k přistání potřebovat prostředek pravděpodobně odvozený od tajného armádního raketoplánu X-37.
 

Jeho mise potrvá přibližně 90 dní, během nichž urazí asi 2000 km. Plavidlo dosáhne průměrné rychlosti 3,5 km/h, k pohonu využije i mořské proudy způsobené působením gravitačních sil Saturnu.
 

Před zahájením mise musí NASA překonat spoustu technických překážek. Vzdálenost mezi Titanem a Zemí neumožňuje, aby měli vědci nad plavidlem stálou kontrolu. Místo toho bude plnit dopředu dané úkoly a posílat na Zemi data jednou za 16 hodin.
 


 

Na rozdíl od pozemských ponorek nemůže čerpat okolní tekutiny do balastních nádrží, protože by okamžitě zamrzly. Naopak hrozí, že by teplo od motorů ponorky mohlo přivést okolní kapaliny k varu. Prostředí, v němž se bude ponorka pohybovat, totiž svým složením připomíná zkapalněný zemní plyn.
 

Titan je mimo Země jediným tělesem ve Sluneční soustavě, na jehož povrchu objevili vědci oceány, konkrétně tři, z nichž Kraken Mare je tím největším. Ačkoliv mají vědci poměrně přesnou představu o rozloze zkoumaného oce, odhady hloubky se však liší a právě zjistit přesnou hloubku bude jedním z cílů mise. Krom toho, když bude vynořená ponorka odesílat data na Zemi, pořídí unikátní fotografie povrchu největšího Saturnova měsíce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz