Střelba

Proč střelce nezabila první hlídka? Šéf policie promluvil

Proč střelce nezabila první hlídka? Šéf policie promluvil
Zdroj: isifa.com

Ještě než proti střelci v Uherském Brodě zakročila speciální zásahová jednotka, dostali se dovnitř dva policisté se zbraněmi. Přesto proti střelci nezasáhli. Šéf krajské policie dnes vysvětlil proč...

První dva policisté, kteří po oznámení dorazili na místo střelby v restauraci Družba, proti útočníkovi nezasáhli, přestože po nich střílel. Bylo to i z opatrnosti vůči lidem v restauraci. "Policisté dorazili na místo. Byli vystrojení neprůstřelnými vestami, které vozíme v našich služebních autech. Oba měli zbraň v ruce a přibližovali se k tomu prostoru," popsal začátek prvního zákroku šéf zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček.

Rozhodnutí policistů stáhnout se, nekritizuje. "Je třeba si uvědomit, že pachatel měl situaci na rozdíl od nich zvládnutou a věděl, co se chystá. Zahájil na ně okamžitě palbu, policisté použili zákonné výzvy, na které pachatel nereagoval. Oba dva vyhodnocovali použití zbraně. Osoba ale střílela z protilehlého rohu restauračního zařízení, kryla se za barovým pultem a byla z ní vidět pouze hlava a ruka, která střílela ze střelné zbraně. Restaurace v té době byla plná různě ležících, sedících lidí, o kterých ti policisté nemohli vědět, jestli jsou živí, zranění nebo mrtví. Vyhodnotili proto situaci tak, že by nebyli schopni dotáhnout zákrok úspěšně do konce, a proto přivolali posily," detilně rozebral situaci a možnosti zasahující hlídky krajský šéf policie.

Související obsah

Policisté se pak rozhodli přivolat posily. "Zásahová jednotka z Brna se dostavila včas," dodal Tkadleček. Zdůraznil, že šlo o "zásah proti pachateli, který vběhl do prostoru za účelem usmrcení co největšího počtu lidí". "To, že nebyl zastřelen nikdo z policistů, považuji za šťastnou náhodu,“ doplnil ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

Motiv útoku zatím není zřejmý. Podle úterních informací si místní muž stěžoval na své okolí a na to, že je šikanován. V restauraci střílel v době oběda ze dvou legálně držených zbraní. Jeho družka je prý hospitalizována. "Komunikace s ní je a zřejmě bude velmi složitá," dodal Tkadleček.

ČTĚTE TAKÉ:

Smutek v Uherském Brodě: Lidi zapalují svíčky za zastřelené oběti masakru

Ministr o starostovi Brodu, kde se stal masakr: Vadila mu jeho upovídanost

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Střelba

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz