Lev

Smutná zpráva: Umřela legenda liberecké ZOO, lev Sultán!

Smutnou zprávu oznámila liberecká zoologická zahrada, která přišla o lva Sultána. Samec už byl starý a trpěl chronickým onemocněním spojeným se selháváním tělesných funkcí. Místo něj teď v Liberci chtějí získat vzácné lvy berberské.

Zatímco v ostatních zahradách se lvi dožívají 15 let, Sultánovi táhlo už na dvacítku. Ve volné přírodě by se dožil poloviny. Liberecká zahrada chová lvy od roku 1950. U příjezdu Sultána byla TV Nova exkluzivně, když do ní dorazil jako šestiletý v roce 2001 z Dánska (více v přiloženém videu).

Související obsah

V Liberci žil Sultán v páru se lvicí Elsou, která zemřela před rokem. Tělo teď čeká zdravotní pitva a pak preparace. Sultán s Elsou nezplodili za celou dobu žádná lvíčata, jako pár se k sobě totiž geneticky nehodili. ZOO bez lvů ale nechce zůstat. Plánuje, že prázdný výběh doplní párem lvů berberských, které už má vytipované v jiných zoologických zahradách.

Lvi berberští v divoké přírodě vyhynuli a přežívají pouze v zoologických zahradách. Patří mezi druhy, zapsané v Červené knize ohrožených zvířat. Obývali hlavně severní Afriku a žili ve smečkách po patnácti až dvaceti. Samci váží až 260 kilogramů a jsou velcí až dva půl metru. Samice jsou o něco menší. U nás je chovají jen dvě ZOO - v Olomouci a Plzni.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vrah Depardieu: Slavný herec zastřelil v Africe dva lvy, potom je jedl

HRDINSKÉ VIDEO: Statečné slůně se ubránilo útoku čtrnácti lvů. Jak se zachránilo?

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz