Střelba

Policisté šli na střelce z Brodu hned dvakrát! Odvolali je

Policisté šli na střelce z Brodu hned dvakrát! Odvolali je
Zdroj: TN.cz/ ČTK

Nová zjištění, která dnes publikovala MF Dnes, ukazují, že místní policisté se na střelce chystali zaútočit podruhé - ještě před zásahovou jednotkou. Na poslední chvíli ale byli staženi a útok odvolán.

Ke střelbě a maskru v Uherském Brodu, kde minulé úterý střelec pozabíjel osm lidí a pak se sám zabil, zjistila MF Dnes další důležité detaily. Střelce zabarikádovaného v restauraci Družba se nejprve pokusila zneškodnit dvoučlenná policejní hlídka. V prudké střelbě se ale oba policisté raději stáhli, což vyvolalo kritiku ze strany expertů i veřejnosti.

Teď se ale ukázalo, že se policisté pokusili krátce poté zasáhnout znovu. Po neúspěšné akci dvou mladých mužů, kteří se dostali do palby a ihned ustoupili, prý přišel ještě před příjezdem zásahové jednotky z Brna další pokus brodských policistů. "V momentě, kdy bylo na místě šest místních policistů, šli čtyři z nich (zbylí dva šli střežit zadní vchod) do zákroku po schodech do restaurace. Byli však vyrozuměni, že začíná vyjednávání, že pachatel drží rukojmí. Proto byl zákrok přerušen a byla dána přednost vyjednávání před zákrokem, který mohl ohrozit osoby, o jejichž propuštění jsme s pachatelem vyjednávali,“ uvedl deníku tiskový mluvčí zlínské policie Pavel Benedikt Stránský.

Související obsah

Podle až nyní zveřejněných počtů ozbrojených policistů, kteří se ve městě nebo poblíž v době útoku nacházeli, se zdá logické, že Brodští jen nečekali. Ve 12.32, kdy se z restaurace Družba ozvala střelba, se po ulicích pohybovaly dvě dvoučlenné hlídky. Jedna vyšetřovala vloupání do firmy, druhá jezdila po městě. Právě ta přijela ve 12.47 na místo. Ozbrojených policistů bylo v té chvíli ve městě celkem třináct.

"Další byl na oddělení a plnil úkoly dozorčí služby, dalších pět policistů bylo v Uherském Hradišti na služební přípravě (sebeobrana, střelby), na oddělení byl dále vedoucí obvodního oddělení a jeho zástupce a jedna policistka, která pracuje v kanceláři,“ sdělil Stránský. Na místě poté šestici podle mluvčího postupně doplňovali další muži, na služebně zůstala pouze jediná žena. Za policisty z Uherského Brodu přijely posily z Uherského Hradiště a ze Zlína.

Některé otázky však zůstávají nezodpovězené. Bylo opravdu nutné čekat až na zásahovou jednotku z Brna, která dorazila na místo těsně před druhou hodinou? Navíc i ona ještě skoro půl hodiny přešlapovala před objektem, do kterého vtrhla až ve 14.23, tedy přesně hodinu a tři čtvrtě poté, co dostala policie ve 12.38 hlášení o střelbě. "Bylo tam vyjednávání, i kdyby přijeli ještě dříve, stejně by čekali,“ řekl MF Dnes Stránský.

I kdyby se ukázalo, že zásah mohl být rychlejší, obětem, u nichž už pitva prokázala rychlou smrt, by stejně nepomohl. Odstranit těžkopádnost policejního mechanismu je však důležité pro odstrašení dalších šílenců a jejich rychlé zastavení.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Střelba

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz