Odvody

Armáda chce muže i ženy! Odvody pro všechny! Co na to Češi?

Armáda chce muže i ženy! Odvody pro všechny! Co na to Češi?
Zdroj: tn.cz / isifa

Armáda chce znovu zavést povinné odvody. Ty by se ovšem týkaly mužů i žen. Podívejte se, co na to říkají mladí Češi v anketě. Chtěli by být odvedenci?

Souhlasíte s tím, aby se znovu zavedly odvody? Armáda o tom začala uvažovat. Je to hlavně tím, že nemá přehled o tom, kolik by v případě přímého ohrožení státu nebo války měla k dispozici bojeschopných mužů a žen.

Ministr obrany Martin Stropnický k tomu uvedl, že nemůžeme podceňovat současné hrozby a musíme být připraveni.

Stejně to cítí i Češi. Téměř polovina lidí totiž v naší anketě na TN.cz odpovědělo, že by byli pro podstoupení armádního výcviku (celkem 47 %), část (12 %) by se ale rozhodně nehnala do boje. Více než polovina (52 %) lidí, kteří hlasovali v naší anketě, je pak proti odvodům, výcviku i tomu, že by nastoupili do zbraně proti nepříteli.

Jaký názor na to mají lidé v ulicích, se podívejte v následujícím videu:

Pokud se schválí novela branného zákona, tak to rozhodně neznamená, že by se znovu zavedla vojna. "Povinná vojenská služba byla zrušena před deseti lety a není důvod se k ní vracet," uvádí samotné ministerstvo obrany.

Pro lidi se tak téměř nic nezmění. Pouze osmnáctiletí muži a nově i ženy by po nabytí zákona (předpokládá se, že odvody by mohly začít probíhat od 1. ledna 2017) šly před odvodovou komisi, kteří by posoudili to, zda by byli schopni služby v armádě.

Nic jiného by se jich v době míru netýkalo. Jiná situace by byla, kdyby parlament vyhlásil stav ohrožení státu či válečný stav. V tomto případě by armáda odvedence povolala na cvičení.

Související obsah

"Občanů, kteří dovršili nebo dovrší 18 let věku před nabytím účinnosti novely zákona a dosud nebyli odvedeni, se povinné odvody v době míru týkat nebudou. Zákon tím respektuje právní úpravu platnou v době dovršení jejich plnoletosti," vysvětluje na svém webu ministerstvo.

Ačkoliv je v Česku od roku 2005 profesionální armáda, tak branná povinnost se týká všech mužů i žen od 18 do 60 let. "K výkonu vojenské služby je však občan povoláván až za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu," uvádí ministerstvo.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Armáda brání Babicu: U nás vařil, ale nikoho neotrávil!

Princ William je v šoku: Armáda utratila jeho psy

Nahá Eliška Bučková nazpívala protiválečnou píseň. Podívejte se na klip!

TN.cz / hmr / dem / luk,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz