MDŽ

Ženy slaví MDŽ! Ani Evropská unie na ně nezapomíná

Ženy slaví MDŽ! Ani Evropská unie na ně nezapomíná
Zdroj: isifa.com

K příležitosti Mezinárodního dne žen odstartovala Evropská unie strategii, díky které chce dosáhnout větší rovnosti pohlaví, a to především prostřednictvím vzdělávání.

Mezinárodní den žen má být připomínkou boje žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. Za pět let to bude přesně jedno století od doby, kdy ženy po dlouhém a vyčerpávajícím úsilí konečně získaly volební právo. Přesto se ani za tak dlouhou dobu netěší úplné rovnosti v současné společnosti. Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví v Evropské unii si je toho vědom, a tak představuje novou strategie EU pro rovnost žen a mužů 2015 – 2020, v níž se zaměřuje především na rovnost pohlaví, zejména v oblasti vzdělávání.

Rovnost mužů a žen tkví ve vzdělání – tak zní hlavní motto, jímž je deklarován významný krok směrem k rovnosti mužů a žen. "V současné době jsou ženy vzdělané, a pracuje stále více žen než kdy předtím. Ženy jsou inovativní a mají podnikatelského ducha. Zahájili jsme kampaň, která má vést mladé lidi, a zejména ženy, aby pracovaly v oblasti vědy a informačních a komunikačních technologií,“ uvedla komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová.

Podle Jourové je současná realita taková, že ženy přerušují kariéry nebo pracují na částečný úvazek, aby se mohly starat o rodinu, a tak se jim snižuje možnost vyšplhat se po kariérním žebříčku. Výsledkem pak také je, že mají o 40 % nižší důchody než muži. Evropská unie by se proto měla zaměřit na to, aby starost o rodinu mohla být rozložena rovnoměrněji mezi otce a matky.

Související obsah

Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví se shodl na tom, že rovnost pohlaví by se měla prosazovat už v mateřských školách, nejen na školách a univerzitách. Klíčovou roli by mělo hrát vzdělávání učitelů a monitorování genderových stereotypů v učebnicích. "Houževnatost genderových stereotypů je znepokojujícím strukturálním fenoménem,“ dodal politik Marc Tarabella, člen Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví.


Výbor se v nové strategii dále zaměří na boj proti násilí na ženách a na skupiny žen, které jsou nejvíce ohroženy chudobou – tedy svobodné matky a starší ženy. Pokud se jim strategie podaří prosadit alespoň z části, je to opravdový dárek pro všechny ženy.

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz