Vesmír

VIDEO: Astronauti se po šesti měsících vrátili zpátky na Zem

Po téměř šesti měsících strávených na mezinárodní vesmírné stanici se trojice astronautů vrátila zpátky na Zem. Dva Rusové a Američan přistáli dnes nad ránem v husté mlze v Kazachstánu. Všichni členové posádky se z vesmíru vrátili bez zdravotních problémů.

Američan Barry Wilmore, který na stanici působil jako velitel, a jeho dva kolegové z Ruska Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová jsou po šesti měsících v kosmu opět na Zemi. Na mezinárodní vesmírné stanici, která je vzdálená asi 418 kilometrů od Země, pracovali spolu s dalšími třemi kolegy od konce září. Zbytek posádky, který tvoří Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a Rus Anton Škaplerov, zůstane ve vesmíru až do poloviny května.

Wilmore spolu s Virtsem na přelomu února a března provedli v rámci příprav dokovacích uzlů pro americké komerční lodě tři výstupy vně stanice. Nové lodě by měly začít s dopravou astronautů na vesmírnou stanici za dva roky.

Serevová byla po dvaceti letech prvních ruskou ženou, která se podívala do vesmíru a podílela se na práci na stanici.

Související obsah

Po přistání trvalo asi dvacet minut, než se kosmonauti dostali z návratové kabiny. Všichni se ale vrátili bez jakýchkoli zdravotních problémů.

Příští tříčlenná posádka se vypraví do vesmíru koncem března a dva z astronautů by na stanici měli strávit celý rok. Vědci by tak chtěli zjistit, jak člověk reaguje na delší pobyt ve vesmíru. 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vesmír

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz