Chameleon

Takhle rozkošně vypadají mláďata jednoho plaza, poznáte kterého?

Takhle rozkošně vypadají mláďata jednoho plaza, poznáte kterého?
Zdroj: Taronga Zoo

Zoologická zahrada Taronga Zoo v Sydney přivítala více než 20 maličkých chameleonů. Tito drobečci jsou neskutečně rozkošní.

Zahrada v největším australském městě se o malé chameleony rozrostla tento týden, kdy se vylíhla poslední tři mláďata. Malí Chameleoni jemenští budí zaslouženou pozornost.

Mláďata měří přibližně 5 centimetrů. Drobečci se vejdou akorát na špičku prstu nebo tužky. Taronga Zoo na vylíhnutí nové generace čekala pět let.

Podle vedoucího úseku plazů Michaela McFaddena chameleoni dospívají přibližně v jednom roce. Pak budou moci vybarvovat se do celé palety barev.

Související obsah

"Chameleoni jemenští jsou na pohled úžasný druh a my máme štěstí, že je v Taronga máme. Ačkoliv nejsou ohroženi, hrají pro nás důležitou roli při výuce a pomáhají nám v lidech vzbudit zájem o plazy a jejich ochranu," prozradil McFadden.

"Můžete je vidět v odstínech zelené, žluté, modré a dokonce tmavě hnědé nebo černé, podle jejich teploty, nálady a reprodukčního chování. Ale nemění barvy podle toho, aby splynuli s prostředím, jak to vidíte v komiksech," vysvětluje McFadden.

Zvířata jsou perfektně uzpůsobena životu na stromech. Pařáty perfektně slouží k držení se větví, oči se mohou otáčet najednou různými směry a jazyk, jimž chameleon loví kořist, dosáhne délky až 1,5 násobku délky zvířete

"Doslova se mohou dívat dopředu i dozadu ve stejnou chvíli, což jim umožňuje zároveň dávat pozor na predátory a zároveň hledat kořist," dodává McFadden.

Související obsah

Zahrada je umístila do terária s kontrolovanou teplotou. Zoo si plánuje čtveřici zvířátek nechat. Zbytek se za 2-3 měsíce rozuteče po australských zoologických zahradách a přírodních parcích.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz