Domácí

VÝSTAVA: V Holešovicích se otevřela Brána do vesmíru!

V pražských Holešovicích je nově k vidění nejrozsáhlejší světová expozice o kosmonautice. Výstava s názvem Brána do vesmíru přiváží do Prahy exponáty zapůjčené ze sbírek americké NASA i ze sovětské éry.

Na unikátní výstavě nechybí kosmické lodě, lunární průzkumné vozidlo, skafandry nebo kámen z Měsíce, který je bezesporu nejcennějším exponátem výstavy. Na ten si mohou návštěvníci díky otvoru ve vitríně dokonce i sáhnout.

Jedním z největších exponátů je vesmírná stanice MIR. V ní se návštěvníkům pořadatelé snaží přiblížit pocit, který zažívají kosmonauti ve volném vesmíru. Interiér je naklopený, po chvíli tak člověk ztrácí pojem o správné poloze. "Je to velmi matoucí, po chvíli je z toho člověku skoro až zle," svěřila se se svými dojmy jedna z návštěvnic.

Kromě obdivování vystavených exponátů se mohou návštěvníci na chvilku sami stát kosmonauty. K dispozici jsou k vyzkoušení různé simulátory a trenažéry, ale i skafandr, v kterém se může každý vyfotit. Unikátní výstava je v Praze k vidění do konce června, poté se přesune dál do dalších zemí.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz