Pátek třináctého

Pátek 13.: Probudila se sopka a za týden přijde zatmění! VIDEO

Pátek 13.: Probudila se sopka a za týden přijde zatmění! VIDEO
Zdroj: YouTube/ thinkstockphotos.com

Pátek třináctého je v mnoha zemích i kulturách považován za den plný neštěstí. Lidi vyděsil výbuch sopky nejsilnější za 20 let a už za týden přijde velké zatmění Slunce, které může způsobit obří výpadek proudu.

Léta letoucí mají lidé z pátku třináctého hrůzu. Kde má tato pověrčivost kořeny? Například pro křesťany to začalo už v ráji. Právě v pátek nabídla Eva Adamovi jablko hříchu, na Velký pátek ukřižovali Ježíše Krista. Při poslední večeři u toho bylo 13 lidí, tím třináctým byl Jidáš.

Své si o pátku třináctém asi myslí obyvatelé Kostariky, kde se den před ním probudila sopka Turrialba a vybuchla nejsilněji za posledních 20 let. Vychrlila plyn, kouř a popel do výšky jednoho kilometru a mluvčí vulkanologické a seismologické observatoře doporučil, aby se dnes lidé evakuovali, protože hrozí další erupce. "Doporučujeme evakuaci jako preventivní opatření. Poslední exploze byla nejsilnější od roku 1996," uvedl mluvčí. Popel pokryl oblast o rozloze 50 km čtverečních a v hlavním městě San José museli zavřít letiště.

Související obsah

Příroda je nevyzpytatelná, co ale víme, je, že si pro nás už na příští pátek připravila částečné zatmění Slunce. Dojde k němu 20. března v 9:37, přičemž své maximální fáze má dosáhnout v 10:46. Při tomto zatmění Měsíc zakryje asi 73 procent Slunce. Zatmění pak skončí v 11:57. V případě, že bude jasno, bude pozorovatelné v celém průběhu. Podle astronomů půjde o největší zatmění Slunce mezi lety 2011 až 2026.

Související obsah

Zatímco astronomové a milovníci nebeského divadla se nemohou 20. března dočkat a chystají si foťáky a kamery, energetici jsou naopak hodně nervózní. To, že sluneční paprsky na dlouhé minuty zmizí za měsíčním kotoučem, totiž prostě "vypne" všechny solární panely a hrozí obří výpadek proudu.

Výbuch sopky na Kostarice byl nejhorší od roku 1996:


 

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pátek třináctého

Důležité Události

Píše se na Deník.cz