Cyklon

ZKÁZA! Přes Vanuatu se přehnal ničivý cyklon. DESÍTKY MRTVÝCH

Ničivá zkáza! Souostrovím Vanuatu ležícím východně od Austrálie se přehnal ničivý cyklon Pam. Zanechal za sebou obrovskou poušť, některé vesnice prý byly úplně srovnány se zemí. Navíc si vyžádal podle zatím nepotvrzených informací desítky lidských životů, nicméně obětí mohou být i stovky.

Vanuatu zasáhl silný cyklon. Vítr se přes ostrovy hnal až rychlostí 270 km/h. Nechal za sebou zkázu a spoušť. Mnoho lidí je bez střechy na hlavou a některé vesnice dokonce byly srovnány se zemí! Zatím se hovoří o 44 mrtvých, ale to zdaleka nemusí být konečné číslo. OSN říká, že to jsou zatím nepotvrzené údaje.

Některé zdroje hovoří o tom, že cyklon byl svou sílou srovnatelný s tajfunem Haiyan, který v roce 2013 naprosto zdevastoval Filipíny.

Objevily se i informace, že některé vesnice byly srovnány se zemí. Ty se ovšem těžko ověřují, protože některé části souostroví jsou odříznuty od veškerého spojení. Kritická situace je i v hlavním městě Vanuatu Port Vila. Tam bouře poničila řadu domů, strhal střechy, elektrické vedení. Tamní obyvatelé jsou bez pitné vody i elektřiny.

Cyklon Pam se před Vanuatu už prohnal ostrovy Kiribaty a Šalamounovými ostrovy. I tam způsobil značné škody, ne však takové, jaké právě na Vanuautu.

Vanuatu je oceánský ostrovní stát. Souostroví tvoří asi 83 ostrovů, které připomínají tvar Y a má asi 244 tisíc obyvatel. Vanuatu leží přibližně 2 300 kilometrů východně od Austrálie. Tento stát získal nezávislost 30. července 1980. Do té doby byl kolonií Francie a Velké Británie, tehdy se souostroví nazývalo Nové Hebridy.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz