Tablet

Nová STUDIE: Tablety mohou vážně poškodit vaše zdraví!

Nová STUDIE: Tablety mohou vážně poškodit vaše zdraví!
Zdroj: Thinkstockphotos

Pro spoustu lidí se tablety v poslední době staly běžným vybavením podobně jako mobily nebo hudební přehrávače. Nová studie ovšem zjistila, že tyto na první pohled nevinné přístroje jsou překvapivě nebezpečné pro naše zdraví.

Nová studie uvěřejněná ve vědeckém časopise Ergonomics ovšem tvrdí že používání lehoučkého tabletu vyvíjí na naše svaly třikrát vyšší tlak než sezení u klasického stolního počítače.


A pokud jsme takové zatěži vystaveni dlouhodobě, rapidně se zvyšuje pravděpodobnost zdravotních problémů, především bolestí zad nebo krční páteře.


Způsobeno je to nejspíš i tím, že při používání tabletu různě otáčíme a hýbeme hlavou - jiná studie totiž poukázala na to, že když hlavu zakloníme nebo předkloníme o 60 stupňů (například při sledování displeje mobilu), krční páteř je stlačena silou 27 kilogramů!


Autoři studie z Washington State university zkoumali účinky používání tabletů na 33 lidech. Sledovali jak studenty, tak starší dospělé, kteří používají tablety pravidelně. Testy probíhaly v různých pozicích při čtení nebo psaní na tabletech. Vědci během těchto seancí po dobu několika minut měřili pomocí přístrojů tlak na páteř a další části těla.


A zjistili, že používání tabletu, který není nijak "ukotvený" nebo položený na rovné desce stolu, zatěžuje naše svaly třikrát až pětkrát víc než sezení v klidu - například u obrazovky běžného počítače. Nebezpečné přitom je i používání tabletu položeného v klíně.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na energetické nápoje! Dětem vážně škodí

Ostružinami proti rakovině! K čemu dále je toto ovoce dobré?

pez, TN.cz

K tématu Tablet

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz