Rom

Fámy a lži o Romech: Nemakají, kradou, mají všechno zdarma...

Fámy a lži o Romech: Nemakají, kradou, mají všechno zdarma...
Zdroj: isifa.com

Vláda má problém. Její záměr pomoci Romům získávat lépe práci i nájemné bydlení a vymanit se ze začarovaného kruhu diskriminace a bídy narazil u některých poslanců ODS a opozice. Ti teď šíří fámy o Romech, které státní úředníci s vypětím všech sil rozbíjejí.

O Romech ve většinové české společnosti fámy, lži a předsudky kolovaly vždy. Teď jich však rapidně přibylo. Postaral se o to mimo jiné exposlanec Michal Malý. Tomu se nelíbí nová vládní romská strategie schválená kabinetem Bohuslava Sobotky. A tak o tom napsal do svého blogu. Potíž je v tom, že informace dezinterpretoval po svém. Už si je ovšem přečetlo na půl milionu lidí a nemalá část z nich jim věří. Na toto téma upozornily Lidové noviny.

Jak už to u podobných mýtů bývá, jsou složeny z vyložených nepravd nebo si navzájem odporují. Malý označuje celý záměr vlády vůči Romům za "prasečinu". To co podle něj vláda sebrala "invalidům, nevidomým, epileptikům, vozíčkářům, lidem, s roztroušenou sklerózou (...) rozdává celoživotním flákačům".

"(...) zdravé flákače, systémově plodící generace dalších flákačů stát dotuje bez ohledu na úspory z našich daní," tvrdí dále Michal Malý, aniž by hnul brvou nad tím, že záměrem vlády je právě to, aby více Romů pracovalo a méně jich pobíralo dávky.

Související obsah

Stejně tak je cílem vlády přesvědčit romské rodiče, aby své děti posílali do školek, protože je to lépe připraví na vstup do školy a pomůže jim to dosáhnout lepšího vzdělání než v praktické škole. I to je způsob, jak pozdější absolventy vytrhnout z bludného kruhu nezaměstnanosti a závislosti na sociálních dávkách.

Michal Malý se ale postaral o to, že jeho značně deformovaný výklad vládní strategie jen podpořil už rozšířené mýty o Romech v Česku. Lidé teď na sociálních sítích vedle "provařených" nepravd a hoaxů šíří i nové. Například, že Romové budou mít přednost ve frontě na pracovním úřadě.

Související obsah

"Je to naprostý blud, který opravdu hraničí s nenávistnými projevy,“ okomentovala Lidovým novinám čerstvou antiromskou kampaň mluvčí ministerstva pro lidská práva Jarmila Balážová. Právě toto ministerstvo má teď největší práci s tím, jak lidem jejich předsudky vyvracet.

Užitečným nástrojem se ministerským úředníkům stává i web Hejtomat, který provozují spolu s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Web shromažďuje ty největší a nejčastější "bílé" mýty o Romech a na přesných příkladech je vyvrací. Web najdete ZDE.

Ze zmiňovaného webu jsme pro vás vybrali několik mýtů o Romech i s jejich vysvětlením:

Cikáni se nechtějí přizpůsobit, oni chtějí jen brát, brát a brát. (Anonym)

Skutečnost: Podle odhadů uvedených v dokumentu Vlády ČR (Strategie romské integrace do roku 2020) žije v sociálním vyloučení 80.000 - 100.000 Romů – tedy zhruba třetina z celkového odhadovaného počtu romských obyvatel ČR. Dvě třetiny Romů tedy žijí integrovaně ve většinové společnosti, a jsou tak často neviditelnou složkou české společnosti.

Cikáni mají všechno zadarmo a berou příspěvky, o kterých se nám pracujícím ani nezdá! (Anonym)

Skutečnost: Z kompetencí Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývají dvě hlavní oblasti působení v rámci snah o sociální začleňování obyvatel – jedná se o oblast zaměstnanosti a o oblast sociální politiky. Veškerá opatření a politiky, které Ministerstvo práce a sociálních věcí v těchto oblastech realizuje, jsou etnicky i národnostně neutrální. (...)Zvýhodňování Romů na úřadech prakticky není ani proveditelné, a to z toho důvodu, že pracovníci Úřadu práce České republiky či České správy sociálního zabezpečení nesmí mít v evidenci žádné údaje o etnicitě svých klientů.

Pracující člověk vydělávající 15 000 Kč měsíčně obdrží starobní důchod vypočtený z této částky. Rom, kterýcelý život nepracoval, obdrží starobní důchod vypočtený z průměrného platu v ČR, a to je 24 000 Kč. (Anonym)

Skutečnost: Romové nejsou při výpočtu starobních důchodů nijak zvýhodňováni ani znevýhodňováni. Platí pro ně stejná pravidla jako pro všechny klienty českého důchodového systému. Pokud tedy člověk sice dosáhne důchodového věku, ale zároveň nesplňuje podmínku dostatečné délky pojištění, nemá na starobní důchod nárok. Zprávy o tom, že dlouhodobě nezaměstnaným je starobní důchod vyměřován z průměrného platu, jsou zcela nepravdivé. (...)

Mistr Jan Hus o nich v roce 1409 napsal: "Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a boha neuznávající." (Miroslav Krejča, bývalý senátor)

Skutečnost: K vašemu dotazu sdělujeme, že se žádný spis Jana Husa s názvem "O pražském lidu" nedochoval a že také jeho existence není v soudobých pramenech dosvědčena. Proto jsou citace toho údajného Husova spisu zcela vymyšlené. (Prof. PhDr. Petr Sommer DrSc.
ředitel Centra medievistických studií, a Prof. PhDr. František Šmahel DrSc., zástupce ředitele)

Paní kontrolorka mi odpověděla, že Romové v Mostě mohou jezdit zadarmo. (Věra, Most)

Skutečnost: Tvrzení a domněnky, že nepřizpůsobiví obyvatelé a Romové cestují v městské hromadné dopravě zdarma, jsou zcela chybné a neopodstatněné! Dopravní podnik se od těchto tvrzení distancuje, jelikož se nezakládají na pravdě. (Marcel Dlask, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova)

Chcete se i vy dozvědět něco o mýtech a předsudcích většinové společnosti vůči Romům? Myslíte si, že žádným podobným předsudkem netrpíte? Zkontrolujte si to sami na webu Hatefree.cz

tn.cz / David Garkisch

K tématu Rom

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz