Jemen

Válka v Jemenu! Tohle jsou DŮVODY, proč se tam bojuje

Válka v Jemenu! Tohle jsou DŮVODY, proč se tam bojuje
Zdroj: ČTK / Isifa

Desetitisíce saúdskoarabských vojáků a jejich spojenců zahájilo v noci na čtvrtek rozsáhlou vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Tady je pět důvodů, proč se začalo na v jihozápadní části Arabského poloostrova válčit.

V Jemenu začala ve čtvrtek vojenská operace, která je namířená proti šíitským povstalcům. Saudská Arábie a devět jejích spojenců vyslali do akce 150 tisíc vojáků a okolo stovky bojových letadel. Cílem operace má být "ochraňovat a hájit legitimní vládu".

Situace na jihozápadě Arabského poloostrova se zhoršuje už několik měsíců. Prezident Jemenu Abdar Rabbú Mansúr Hádí v úterý v souvislosti s vyostřující se situací v zemi požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc. Hlava státu našla v únoru útočiště v Adenu poté, co rebelové ovládli Saná a krátce prezidenta drželi v domácím vězení. Právě obavy z možného útoku povstalců na Aden, kvůli nimž se prezident ve středu ukryl na neznámém místě, byly jedním z důvodů pro rychlé zahájení akce.

Tohle jsou důvody, proč spojené síly Saudské Arábie, Maroka, Jordánska, Súdánu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů, Egypta a Pákistánu s logistickou a zpravodajskou podporou USA v Jemenu zahájily vojenskou operaci :

Strategická poloha

Země má velmi strategickou polohu. Jemen je podél hlavní námořní trasy z Evropy do Asie, jedné z nejrušnějších námořních tras na světě. Každý den tudy proudí miliony barelů ropy oběma směry, píše portál RT.com. Jemenský dopravní uzel v Adenu byl jeden z nejvytíženějších přístavů ve 20. století.

Napojení na Al-Káidu a ISIS

Od roku 2009 byl Jemen základnou pro bojovníky Al-Káidy. Právě spojená jemenská a saudská větev je nejnebezpečnější buňkou teroristů na světě. Kromě Al-Káidy se muslimští extremisté přidali na stranu Islámského státu. 20. března tito bojovníci při bombovém útoku zabili 100 lidí a asi 250 jich zranili. Skupiny napojené na Al-Káidu a ISIS pak kontrolují zhruba pětinu území Jemenu.

Spory mezi sunnity a šíity

Většina obyvatel Jemenu jsou muslimové, ale ti jsou rozděleni na dvě větve islámu - sunnity a šíity. Ty mezi sebou vedou nejen v Jemenu dlouhodobé spory. Šíité tvoří v Jemenu až čtyřicet procent, povstalci z této větve islámu odmítají uznat vládu sunnitského prezidenta Abdara Rabbú Mansúr Hádího. Šíitští rebelové obsadili významná jemenská města a drží asi třetinu území.

Houthové

Je to další z bojovných skupin, stoupenců šíitského islámu, kteří ovládají území na severu Jemenu poblíž hranic se Saudskou Arábií. Houthové bojují s centrální vládou a vyžadují větší politických vliv. Vládu obviňují, že zanedbává národní vývoj. Prezdient Hádí prohlásil, že skupinu podporují teroristé z Hizballáhu. Někteří západní státníci naopak myslí, že tuto skupinu podporuje a financuje Írán, který chce kontrolovat pobřeží Rudého moře. Toto tvrzení však sami Houthové popírají.

VAROVÁNÍ MINISTERSTVA

Vzhledem k vyostřené situaci ministerstvo zahraničí důrazně varuje, aby nikdo do Jemenu necestoval. "Ministerstvo zahraničí varuje české občany před cestami do Jemenské republiky a vyzývá k urychlenému opuštění země. Mezinárodní vojenská intervence vyhrotila bezpečnostní situaci v zemi. Situaci lze hodnotit jako rizikovou na celém území Jemenu," upozorňuje ministerstvo zahraničí.

TN.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz