Podprsenka

Pozor! Nevhodná podprsenka způsobí bolest hlavy i další potíže

Pozor! Nevhodná podprsenka způsobí bolest hlavy i další potíže
Zdroj: isifa.com

Taky vás trápí ztuhlý krk, časté bolesti hlavy a ramen nebo dokonce zažívací potíže? Možná vás překvapí, že za tyto obtíže z velké části může i vaše podprsenka. Až 76 % žen totiž podle odborníků nosí špatnou velikost podprsenky, což může vést k vážným zdravotním komplikacím.

Valná většina žen podle průzkumů nosí nepadnoucí podprsenku, protože neví, jaká velikost je pro ně ta pravá. Jiné zase přiznaly, že si špatnou velikost koupily proto, že chtěly konkrétní střih nebo barvu a zrovna jejich velikost neměli na skladu. A některé po nevhodné velikosti sáhly proto, že si myslely, že jim pomůže zvětšit nebo naopak zmenšit dekolt. Jenže tohle všechno ženám ničí zdraví.

Příliš malá podprsenka

Pokud je podprsenka příliš těsná, vyvíjí tlak na nervy, svaly a krevní oběh v oblasti ramen, horní části zad a hrudního koše, což vede k bolesti hlavy, konstantnímu mravenčení v pažích a nesprávnému držení těla. Popruhy a zapínání mohou poranit kůži tím, jak se do ní zarývají.

Může to být ale i daleko vážnější. Těsná podprsenka může začít tlačit na kloub na rameni, který je zodpovědný za pohyb a funkčnost paže, a tím ho poškodit a způsobit permanentní bolesti.

Související obsah

Příliš velká podprsenka

Ani větší podprsenka není to pravé ořechové. Podprsenka by totiž měla sloužit jako efektivní opora prsou, protože jinak se snaží ženy tuto oporu kompenzovat nesprávným držením těla. A potom se hrbí a mají kulatá záda.

Ještě větší problém je, pokud má žena velká prsa. V prsou totiž nejsou žádné svaly, takže je na těle drží jen kůže. Nesprávná opora v podprsence pak způsobuje, že celou vahou leží na bránici a mohou způsobit problémy s dýcháním. Váha prsou ve spojení se špatným držením těla a sedavým stylem života může vést i k zažívacím problémům, pálení žáhy a dokonce k syndromu dráždivého tračníku.

Těsná ramínka

Pokud ženám připadá podprsenka velká nebo špatně sedící, prvním řešení je, že si přitáhnou ramínka a často to může být i dost bolestivé. Když máte ramínka příliš přitažená, vyvíjíte enormní tlak na ramena, popruhy se zařezávají do svalů a tlačí ramena a páteř dopředu. Tlačí také na nervy kolem ramen a ohrožují jejich pohyblivost.

Tlak na svaly a klouby na krku navíc vede k bolestem hlavy. A pokud nosíte příliš utažená ramínka hodně často, zaděláváte si na nepěkné rýhy na ramenech.

Nepadnoucí kostice

Každé se to snad někdy stalo. Z podprsenky vám začne vylézat kostice a dráty dokážou být pořádně ostré a můžou vás pořezat. Pokud ale máte nevhodnou velikost podprsenky, mohou kostice tlačit a zarývat se do prsní tkáně, což je jednak nepohodlné a navíc můžete skončit s pěknými modřinami.

Související obsah

Špatný tvar

Tvar podprsenky slouží především k tomu, aby vše drželo tak, jak má. Správně vybraný tvar zvyšuje ženské sebevědomí, pomáhá po porodu a kojení a vhodný tvar je zkrátka pohodlný.

Široká ramena a prohlubeň mezi prsy si zaslouží podprsenku, která prsa nadzvedne. Pro útlá ramena a malou prohlubeň je zase vhodná podprsenka, která prsa stlačí k sobě. Velká prsa potřebují co nejpevnější podprsenku. Naopak malá prsa si mohou dovolit podprsenku vycpanou. 

Nenošení sportovní podprsenky

Průzkumy ukazují, že při cvičení se prsa pohybují 10 až 15 centimetrů různými směry. Pokud se chcete vyhnout bolesti hrudníku, měla by pro vás být sportovní podprsenka samozřejmostí. Existuje jich několik druhů – mohou držet prsa u sebe, aby se tolik nepohybovala, jiné je zase drží v jedné pozici.

Vyvarujte se nošení sportovní podprsenky, pokud nesportujete. Jsou těsnější než ty klasické a jejich časté nošení způsobuje problémy s dýchání.

mom, TN.cz

K tématu Podprsenka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz