Praha

OBRAZEM: Podívejte se na americkou vojenskou techniku!

V pondělí dorazil do pražské Ruzyně konvoj americké armády, po cestě i v cíli jej vítaly tisíce lidí. Dnes mají všichni zájemci možnost si techniku, projíždějící naší republikou, detailně prohlédnout.

Již od rána probíhá v ruzyňských kasárnách den otevřených dveří. Vojáci z amerického vojenského konvoje zde totiž mají den volna. K vidění jsou mimo vozidel Humvee, nákladní automobily HEMTT nebo obrněné transportéry Stryker. Ty je možné si prohlédnout i důkladně zevnitř.

Právě o obrněné transportéry Stryker je mezi návštěvníky největší zájem. Jedná se o vozidla s vysokou odolností a mobilitou, využívají se pro přesun jednotek do místa určení a pro následné vedení bojové činnosti. Vozidlo je schopné přepravit devítičlenné družstvo a dvojčlennou osádku. Stryker má šestistupňovou převodovkou, systémem ABS a pohon na čtyři kola (8x4) s možností přepnutí na všech osm kol (8x8).

Přítomní vojáci se s návštěvníky ochotně fotí a na oplátku přijímají drobné dary, které jim jejich fanoušci nosí. Nejčastěji se jedná o plechovkové pivo. To vojáci před zraky návštěvníků ale nekonzumují, schovávají si ho na později. České pivo jim však prý chutná: "Je bezvadné, vypil jsem ho spoustu," prozrazuje s úsměvem jeden z nich.


Akci v ranních hodinách navštívil i ministr obrany Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou a dětmi. Nechyběl však ani premiér Bohuslav Sobotka, předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček, náčelník generálního štábu Petr Pavel nebo předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

I přes nepříznivé počasí je o akci velký zájem, do kasáren dorazily během dne stovky, ne-li tisíce lidí. I v hustém dešti byly reakce všech dotazovaných kladné, líbila se jim vystavená technika i vstřícnost amerických vojáků. Možnost prohlídky mají lidé v úterý ještě do 18 hodin. Pak se brány kasáren opět zavřou a zítra ráno vojáci odjedou přes Plzeň a Rozvadov do Německa.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz