Alexandr Lukašenko

Lukašenko má strach z Putina: Vyzval USA k zásahu na Ukrajině!

Lukašenko má strach z Putina: Vyzval USA k zásahu na Ukrajině!
Zdroj: isifa.com

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval Washington, aby se zapojil do mírového procesu na Ukrajině. Bez Američanů prý nebude Ukrajina nikdy stabilní. Snaží se poslední evropský diktátor sblížit se Západem?

Před vypuknutím konfliktu na Ukrajině byl Lukašenkův režim v téměř absolutní izolaci. Jediný, kdo s ním v Evropě mluvil, byl Vladimír Putin. Evropské unii a Spojeným státům vadilo represivní chování vůči opozici. Lukašenko byl označován za posledního evropského diktátora.

Během jednání o míru mezi kyjevskou vládou a proruskými vzbouřenci ale Lukašenko převzal aktivní roli a podařilo se mu částečně dostat z izolace, alespoň z té morální. Jeho režim i on osobně stále čelí sankcím ze strany EU i USA.

Ve středu poskytl Lukašenko exkluzivní rozhovor americké zpravodajské stanici Bloomberg. Vyzval v něm americkou stranu k většímu zapojení do ukrajinského mírového procesu.

"Věřím, že bez Američanů nemůže být Ukrajina nikdy stabilní. A když jsem se nyní sešel s americkými diplomaty, tak jsem jim tenhle názor jasně prezentoval. Řekl jsem jim, že nevím, jaké mají ve východní Evropě a na Ukrajině záměry, ale že jestli chtějí mír a stabilitu, tak by se měli hned zapojit do tohoto mírového procesu," řekl Lukašenko v televizním rozhovoru.

Související obsah

Lukašenko byl ještě donedávna nejvěrnějším spojencem Vladimíra Putina v Evropě. V posledních měsících ale udělal několik kroků, kterými Moskvu minimálně nepotěšil. Kupříkladu na konci roku reagoval na pokles rublu prohlášením, že by obchod mezi Ruskem a Běloruskem měl být namísto rublu vypořádáván v eurech nebo dolarech.

Začíná běloruský prezident pomalu otáčet kormidlem země směrem na Západ, a co jej k tomu vede? Reportér, který s ním rozhovor dělal, si všiml Lukašenkových obav, když přišla řeč na Rusko. Bojí se snad Lukašenko, že se Rusko pokusí Bělorusko anektovat podobně jako ukrajinský Krym?


"Řekl, že v Rusku je spousta politiků, Vladimíra Putina nejmenoval, kteří mají imperialistické sklony a Bělorusko vnímají jako severozápadní provincii Ruska, ale řekl, že kdyby se o něco pokusili, tak běloruská armáda bude připravena," vzpomíná na rozhovor s Lukašenkem novinář Ryan Chilcote.

Lukašenko si musí být vědom toho, že Ukrajina také měla armádu, ale boj s proruskými rebely a ruskými „dobrovolníky“ nezvládá. V Bělorusku žije přibližně tři čtvrtě milionu Rusů, což odpovídá osmi procentům běloruské populace, jejich počet se v posledních letech snižuje a v roce 2009 poprvé od 50. let klesl pod 10 %.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz