Kouření

Kouření cigaret je i zdravé? Odborníci odhalili jeho 5 výhod!

Kouření cigaret je i zdravé? Odborníci odhalili jeho 5 výhod!
Zdroj: profimedia.cz

Příznivé účinky kouření jsou samozřejmě ve srovnání s těmi negativními zcela zanedbatelné, přesto ale existují. Přečtěte si, čím cigarety prospívají.

Že je kouření škodlivé pro naše zdraví, o tom nikdo nepochybuje. Kouření může vést k rakovině plic a ústní dutiny, cukrovce, poruchám krevního oběhu a následnému infarktu či mrtvici, varuje portál topky.sk.Odborníci ale odhalili, že jakkoliv je dlouhodobé kouření prokazatelným hřebíčkem do rakve, má na zdraví i určité pozitivní účinky. Navzdory uvedeným výhodám je ale třeba si uvědomit, že negativní dopady na zdraví jsou v drtivé převaze.

1. Kouření snižuje riziko umělého kloubu

Nová studie překvapivě zjistila, že muži kuřáci jsou ohroženi nižším rizikem, že budou muset podstoupit výměnu kolenního či kyčelního kloubu, než muži nekuřáci. Z nějakého záhadného důvodu také kouření mírně chrání před osteoporózou. Nikotin zřejmě brání opotřebování kloubů a chrupavek.

2. Kouření si poradí s poruchami mozku

Prokazatelně snižuje riziko Parkinsonovy choroby a není to proto, že kuřáci jednoduše zemřou na něco jiného dřív, než je postihne. Proč to tak je, se zatím neví, podle studie publikované v odborném časopise Neurology je ale podstatnější, kolik let člověk kouří a ne počet cigaret vykouřených za den. Zajímavé také je, že pokud člověk s kouřením přestane, ochranný efekt se vytrácí, uvedl portál livescience.com. Nikotin také dokáže zlepšit schizofrenii, protože vyrovnává hladiny serotoninu a dopaminu, zmírňuje i příznaky Alzheimerovy choroby.

Související obsah

3. Kouření snižuje riziko obezity

Cigarety a hlavně nikotin v nich obsažený snižují chuť k jídlu. Kouření také zrychluje metabolismus. Kvůli hubnoucím účinkům tak tabákový průmysl lákal ženy na cigarety už od dvacátých let 20. století. Přibývání na váze je také nejčastějším důvodem, proč lidi nechtějí přestat kouřit, nebo se k cigaretám vrátí.

4. Kouření snižuje riziko smrti po infarktu

Ve srovnání s nekuřáky měli kuřáci, kteří prodělali infarkt, menší míru mortality a lépe se po srdečních příhodách zotavovali. Je v tom ale háček, protože důvod, proč kuřáci dostanou infarkt, je právě jejich kouření, jehož vlivem dochází k ucpávání cév. A první infarkt je stihne v průměru o 10 let dříve než nekuřáky.

5. Kouření pomáhá fungování léku na sraženiny

Léky s látkou zvanou klopidogrel zabraňují vzniku krevních sraženin v zkornatělých cévách a snižují tak riziko mrtvice a infarktu. Korejská studie zjistila, že něco v cigaretovém kouři aktivuje proteiny zvané cytochromy, které způsobí, že klopidogrel lépe působí.

ČTĚTE TAKÉ:

České děti vs. drogy a alkohol: Už 11letá mrňata kouří cigarety!

Hit internetu: Rybáři dali svému úlovku cigaretu. A ryba kouří a kouří...

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz