Amyotrofická laterální skleróza

Na léčbu choroby ALS existuje naděje, chybí ale peníze!

Na léčbu choroby ALS existuje naděje, chybí ale peníze!
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Nadějí v léčbě zákeřné choroby ALS, na kterou zemřel bývalý premiér Stanislav Gross, jsou kmenové buňky. Potvrdila to lékařka a přední odbornice na tuto nemoc Eva Syková. Zásadním problémem je ale zoufalý nedostatek peněz. Klinická studie provedená na zvířatech přitom prokázala úspěšnost prodloužení života o 37 %.

Podle dosavadních studií dokážou kmenové buňky zastavit postup ničivé choroby i na několik měsíců. Léčba je ale velmi finančně náročná. V Česku navíc existuje jen jediný výzkumný tým, který má povolení vyrábět kmenové buňky pro klinické užití. Brzdí ho ale právě nedostatek financí. “Peněz na výzkum je dostatek, ale nejsou peníze na klinické studie,“ sdělila v rozhovoru pro TN.cz ředitelka Ústavu experimentální medicíny AVČR Eva Syková.


Klinická studie pacientům podle Sykové neublíží, naopak je pro ně povzbuzením. "Doteď dáváme pacientům pouze malé dávky, rádi bychom ale ve výzkumu pokračovali, dávali jim více buněk a opakovaně. Je to však finančně náročné,“ dodala lékařka.

Související obsah


Pacientů je u nás mnohonásobně více, než dokážou vědci a lékaři uspokojit dodávkou buněk. Ne každý pacient je navíc do vědecké studie zařazen. Musí splňovat přísná kritéria, týkající se například věku nebo stádia nemoci. Stanislavu Grossovi tato metoda léčby už nemohla pomoci. Jeho stádium bylo již velmi pokročilé. Lidé na chorobu ALS podle Sykové průměrně umírají po 2 až 5 letech od chvíle, kdy u nich propukne. Gross zemřel na té spodní možné hranici.


Zpomalování nemoci v pozdějším stádiu, kdy pacient téměř nemůže pohybovat končetinami, obtížně dýchá a ochabují mu veškeré svaly v těle, by podle Evy Sykové bylo jen týrání pacienta. Klíčové je podle ní začít léčbu ve chvíli, kdy jsou lidé ještě plně aktivní a věnují se běžným činnostem, jako je chození do práce nebo jízda v autě.

Související obsah


Náklady na jednu injekci s kmenovými buňkami jsou 150 000 Kč,“ vysvětluje Syková a dodává, že při jejich komerčním využití by mohly stát i dvojnásobek. I kdyby však pacient chtěl za prodloužení života tuto částku zaplatit, nemůže. Ve fázi klinických studií je totiž vyloučeno, aby pacient za léčbu platil.

Zaplatit za něj nemůže ani zdravotní pojišťovna, a tak se celý proces dostává do začarovaného kruhu. Než budou moci léčbu, při které se tlumí příznaky nemoci a pacientovi se prodlužuje čas života, pojišťovny hradit, musí vědci prokázat pozitivní účinek na pacienty. A to bude ještě nějakou dobu trvat.

TN.cz

K tématu Amyotrofická laterální skleróza

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz