SZPI

Inspektoři zveřejnili, co se v českých obchodech nejvíce šidí!

Inspektoři zveřejnili, co se v českých obchodech nejvíce šidí!
Zdroj: Thinkstockphotos

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila výroční zprávu za loňský rok. A není to vůbec veselé čtení. Z dokumentu totiž vyplývá, že potraviny z českých obchodů mají k dokonalosti hodně daleko.

Inspektoři SZPI vyrazili loni do terénu na 35 361 kontrol, při nichž objevila 4276 ošizených, závadných nebo jinak nevyhovujících potravin a výrobků.


Drtivou většinu "zmetků" inspektoři zachytili až v regálech obchodů (3974), jen malou část ještě ve skladech a velkoobchodech (89) nebo dokonce přímo u výrobce (183).


Inspektoři dodávají, že závadný výrobek najdou v obchodech při každé šesté kontrole, u výrobců je to jen při každé padesáté kontrole. Z této statistiky nepřímo vyplývá, že většina závadných potravin k nám přichází ze zahraničních továren.

A co šidí výrobci nejčastěji? "SZPI zjistila nejvyšší podíl závadných šarží u čokolád a cukrovinek, kde požadavkům legislativy nevyhovělo 68% odebraných vzorků, dále následují medy s 67%, přídatné a aromatické látky s 62 % a dehydratované výrobky s 54%," uvádí inspekce na svých webových stránkách.

Související obsah


I české výrobky ovšem docela často neprojdou sítem, závadných jich loni bylo více než devatenáct procent. Dalších 19 procent všeho závadného se k nám dostalo z ostatních zemí Evropské unie. Nejpilněji nás ovšem zmetky a padělky stále zásobují výrobci ze zemí třetího světa.


Inspektoři loni zakázali prodej závadného zboží celkem 13895krát a zabavili potraviny a další zboží v celkové hodnotě bezmála 17 milionů korun. Ve správních řízeních s výrobci a prodejci byly rozdány pokuty ve výši 99,5 milionu korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V Japonsku láká restaurace na specialitu: Smažené vagíny!

Chilli papričky vás uchrání před bolestí, tvrdí čeští vědci

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz