Inspektoři zveřejnili, co se v českých obchodech nejvíce šidí!

Inspektoři zveřejnili, co se v českých obchodech nejvíce šidí!
Zdroj: Thinkstockphotos

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila výroční zprávu za loňský rok. A není to vůbec veselé čtení. Z dokumentu totiž vyplývá, že potraviny z českých obchodů mají k dokonalosti hodně daleko.

Inspektoři SZPI vyrazili loni do terénu na 35 361 kontrol, při nichž objevila 4276 ošizených, závadných nebo jinak nevyhovujících potravin a výrobků.


Drtivou většinu "zmetků" inspektoři zachytili až v regálech obchodů (3974), jen malou část ještě ve skladech a velkoobchodech (89) nebo dokonce přímo u výrobce (183).


Inspektoři dodávají, že závadný výrobek najdou v obchodech při každé šesté kontrole, u výrobců je to jen při každé padesáté kontrole. Z této statistiky nepřímo vyplývá, že většina závadných potravin k nám přichází ze zahraničních továren.

A co šidí výrobci nejčastěji? "SZPI zjistila nejvyšší podíl závadných šarží u čokolád a cukrovinek, kde požadavkům legislativy nevyhovělo 68% odebraných vzorků, dále následují medy s 67%, přídatné a aromatické látky s 62 % a dehydratované výrobky s 54%," uvádí inspekce na svých webových stránkách.

Související obsah


I české výrobky ovšem docela často neprojdou sítem, závadných jich loni bylo více než devatenáct procent. Dalších 19 procent všeho závadného se k nám dostalo z ostatních zemí Evropské unie. Nejpilněji nás ovšem zmetky a padělky stále zásobují výrobci ze zemí třetího světa.


Inspektoři loni zakázali prodej závadného zboží celkem 13895krát a zabavili potraviny a další zboží v celkové hodnotě bezmála 17 milionů korun. Ve správních řízeních s výrobci a prodejci byly rozdány pokuty ve výši 99,5 milionu korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V Japonsku láká restaurace na specialitu: Smažené vagíny!

Chilli papričky vás uchrání před bolestí, tvrdí čeští vědci

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu SZPI

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz