Praskání kloubů

Praskání kloubů? Vědci natočili a popsali, co se s prsty děje. VIDEO

Je to zdravé nebo nezdravé? Můžeme si praskáním kloubů, prsty nějak poškodit? Na to se rozhodli přijít kanadští vědci z univerzity v Albertě. Pomocí MRI skeneru natočili, co se přesně během praskání děje.

Vědci z univerzity z kanadské Alberty udělali výzkum, co se děje, když si praskáme s klouby na prstech. Vše i natočili speciálním MRI skenerem.

Tým vědců si všiml, že při praskání kloubů se objevuje neznámé bílé světlo. Kromě toho se také tvoří malé dutinky naplněné plynem v synoviální tekutině (kloubním mazivu). "Vzhledem k tomu, že se kloubní plochy náhle oddělí a není tam žádná tekutina, která by vyplnila volné místo, vytvoří se dutina. A to je právě ta chvíle, kdy slyšíme prasknutí," popsal profesor Greg Kawchuk z univerzity z Alberty.

Na to, zda je ale praskání klouby prstů zdravé či nezdravé, zatím vědci nedokázali odpovědět. Některé jiné studie uvádějí, že praskání může poničit povrch kloubů. Další však tvrdí, že praskání je naopak projevem zdravých kloubů.

Výzkumníci z kanadské univerzity by tento výzkum rádi využili dále. "Rádi bychom tento pokus využili v odhalování kloubních problémů předtím, než se objeví první projevy jejich poškození," uvedl Kawchuk.

ČTĚTE TAKÉ:

Na zdraví! Víno vás zbaví vrásek, tvrdí vědci

Spásná novinka: Vědci tvrdí, že znají lék na rakovinu

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz