Domácí

České děti jsou plné jedovatých látek, varuje Státní zdravotní ústav

České děti jsou plné jedovatých látek, varuje Státní zdravotní ústav
Zdroj: Thinkstockphotos

Neviditelný zabiják straší naše děti. Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před příliš vysokou zátěží kadmiem, zvláště u dětí od čtyř do šesti let. Největším zdrojem jsou kromě cigaretového kouře obilniny.

Jen z jídla přijmá 10 procent české populace příliš mnoho kadmia - uvádí to zpráva, kterou zveřejnil Státní zdravotní ústav. A toto číslo nezahrnuje kuřáky, kteří jedu konzumují čtyřikrát až pětkrát více! A situace je mnohem horší u malých dětí. Mezi čtyřmi a šesti lety věku konzumuje příliš mnoho této látky celá polovina dětí!

PŘEHLED POTRAVIN, KTERÉ MAJÍ VYSOKÝ OBSAH KADMIA NAJDETE ZDE.

Proč právě děti? Důvodem je zřejmě fakt, že děti konzumují výrazně více potravin na kilogram své tělesné hmotnosti, jak pro web Aktuálně.cz uvedl profesor Jiří Ruprich. A to je problém, neboť kadmium může už od malých dávek způsobit selhání ledvin, rakovinné bujení nebo neplodnost.

Související obsah

Kadmium je těžký kov, který se do ovzduší dostává zejména spalováním uhlí a odpadu z dolů a rafinerií. Cigaretový kouř je rovněž jeho výrazným zdrojem, což je problém zejména českých domácností, protože až čtvrtina českých dětí má rodiče kuřáky. Tyto děti pak vykazují až pětkrát vyšší hladinu kadmia v organizmu než jejich vrstevníci.

Z potravin patří mezi nejvýraznější zdroje kadmia obilniny, zelenina a okopaniny, tedy polní plodiny, jako řepa, mrkev nebo brambor. Zřejmě nejnebezpečnější jsou však vnitřnosti starého skotu. Ty úřad v rizikových oblastech, jako je například Ostravsko, rovnou odebírá, aby se vůbec nedostaly do prodeje.

hrb, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz