Vlci

Vlci na severu Čech roztrhali ovci! Žije tam celá smečka

Vlci na severu Čech roztrhali ovci! Žije tam celá smečka
Zdroj: Fotografie: Isifa.com

Prozatím jejich výskyt na našem území dokazovaly pouze fotopasti, teď o sobě ale vlci dali vědět reálnými činy. Na Liberecku totiž roztrhali ovci. Kraj musel majiteli zvířete zaplatit odškodné.

U Doks na Českolipsku mají konečně hmatatelný důkaz, že se v jejich regionu usadili vlci. To, o čem se dlouho spekulovalo a důkazem bylo jen několik málo snímků z fotopastí, teď nabylo reálných rozměrů. Vlci se prozradili tou nejpřirozenější věcí - probudil se u nich lovecký instinkt a roztrhali ovci jednomu z místních zemědělců.

Škodu majiteli uhradí kraj, má to totiž nařízené zákonem. V něm je přímo stanoveno, že je stát povinen poskytnout náhradu škody způsobenou vybranými zvláště chráněnými živočichy, mezi které patří kromě vlka také bobr, vydra, medvěd, rys nebo los. Celkově se náklady spojené se smrtí a likvidací mrtvého zvířete vyšplhaly na 6000 korun.

K poslednímu hlášenému napadení ovce vlkem došlo asi před desíti lety v Beskydech, kde si ovčáci navykli chránit svá stáda pomocí psa nebo zavíráním ovcí na noc.

Související obsah

V Česku byli vlci vystříleni na konci 19. století, vracet se k nám začali až v posledních letech ze Slovenska, Polska a Německa. Na Liberecku zachytili vlka fotopasti poprvé na jaře loňského roku. Tehdy se jednalo pouze o vlčí pár, dnes už se smečka rozrostla o tři mláďata.

Vlk je plaché zvíře, ale během zimního období se může dostat i blíže k lidským obydlím. Odborníci jsou rádi, že se do Česka vracejí, podle nich je to známka toho, že je tu příroda v pořádku. V uplynulých měsících zachytily fotopasti kromě vlka také rysa nebo medvěda.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz