Alergie

ALERGIE NA KOV: Co nesmíte jíst a na jaké šperky si dát pozor!

ALERGIE NA KOV: Co nesmíte jíst a na jaké šperky si dát pozor!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nasadíte si řetízek nebo utáhnete kalhoty páskem a za několik hodin už nemůžete myslet na nic jiného než na svědění? Patrně trpíte alergií na kovy, která je v současné době jednou z nejrozšířenějších. Dá se s ní ale něco dělat?

Pupínky, vyrážka, afty, ale i mokvající pupínky a celková únava - to jsou nejtypičtější projevy alergie na kovy. Nejčastěji alergii vyvolává nikl, chrom a kobalt, potrápit dokáže ale taky rtuť, měď nebo titan. Citlivostí na kovy trpí až 40% populace.

Nejčastěji se alergie projeví zarudnutím kůže v místě, kde došlo ke kontaktu s kovem. Nemusí ale jít jen o vnější kontakt s pokožkou. Negativně můžete reagovat taky na kovy obsažené v zubních plombách. Výsledkem potom budou v lepším případě nepříjemné afty, v horším může dojít i k zánětu štítné žlázy a neurologickým obtížím.

Související obsah

Přitom vyhnout se rizikovým kovům není vůbec jednoduché, jsou totiž obsaženy i v běžných slitinách. Nejhůře alergici reagují na slitiny, ze kterých jsou vyrobeny knoflíky u kalhot, spony pásků, zipy, šperky, obroučky brýlí nebo třeba hodinky. Jistí si nemůžeme být ani u zlatých a stříbrných šperků, protože i ty často obsahují příměsi levnějších kovů. Variantou pro alegiky jsou výrobky z chirurgické ocele.

Nebezpečí ale představují i některé potraviny. Stopy kovů lze najít v některých luštěninách, sóji, rajčatovém protlaku, pórku, špenátu, sušeném ovoci či kávě.

Související obsah

Alergie na kovy se prakticky nedá léčit, jediným řešením je zcela se vyhýbat kovům, na které je tělo citlivé. Existují ale finty, která vás dokážou před kovy alespoň částečně ochránit, aniž byste se museli slušivého šperku nebo opasku vzdát. 

Pokud jste ochotni investovat do ochrany proti alergii vyšší finanční obnos, je možností nechat šperky a další kovové komponenty pokovovat rhodiem, které není alergenem. Levnější variantou je přetřít kovové části bezbarvým lakem nebo podlepit náplastí či průhlednou izolepou.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz