Rakovina

Hrozivý PŘEHLED: Tyto typy rakoviny Čechy napadají nejčastěji!

Hrozivý PŘEHLED: Tyto typy rakoviny Čechy napadají nejčastěji!
Zdroj: Thinkstockphotos

Rakovina kůže, prsou a trávicího ústrojí. To jsou tři nejčastější typy rakoviny v Česku, tedy alespoň podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Každoročně lékaři v Česku odhalí rakovinu u 80 tisíc pacientů a více než 27 tisíc lidí ročně kvůli zhoubným nádorům zemře.

Dnes je Český den proti rakovině. Právě rakovina připraví o život každoročně přes 20 tisíc Čechů. Všeobecná zdravotní pojišťovna udělala přehled, které typy rakoviny napadají jejich klienty nejčastěji. Ačkoliv ve statistice nejsou zahrnuti úplně všichni pacienti zdravotních pojišťoven v Česku, je možné ji považovat za vypovídající, protože VZP má téměř o 1,5 milionu pacientů více než všechny ostatní pojišťovny v Česku.

Čechy nejčastěji trápí rakovina kůže, prsou a trávícího ústrojí. Jaké další orgány rakovina napadá nejčastěji najdete v následující tabulce. V jednotlivých letech jsou uvedeni všichni pacienti pojištění u VZP, kteří se v daném roce s rakovinou léčili.

Každý rok v Česku zemře na rakovinu více než 27 tisíc lidí, v přepočtu to znamená, že každých 20 minut umře v Česku jeden člověk právě na rakovinu. Nádorová onemocnění jsou vůbec druhou nejčastější příčinou úmrtí, u dospělých se častěji umírá jen po chorobách srdce, u dětí kvůli úrazům. Každoročně se v Česku přibude zhruba 80 tisíc nových pacientů s rakovinou.

Související obsah

Většina nádorových onemocnění má genetický podklad. Nicméně některé příčiny lze ovlivnit, nejčastější ovlivnitelnou příčinou nádorového onemocnění je výživa, kterou následuje kouření.

ČTĚTE TAKÉ:

Tohle nejezte! 6 potravin, které způsobují rakovinu

Tyto krásky nakopaly zadek rakovině!

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz