Včely

Tisíce včel zatemněly oblohu. Bylo to jako biblická pohroma

Tisíce včel zatemněly oblohu. Bylo to jako biblická pohroma
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Slunečný den se na několik minut proměnil v noc. Tisíce včel doslova zastínily oblohu. Řidiči zastavovali svá auta a chodci se zděšeně utíkali schovat do nejbližších budov. Tak to vypadalo včera v jenom městečku na jihu Anglie.

Tisíce včel se včera snesly na britský Farnham a zahalily celé městečko do tmy. Podle místních se včely objevily z ničeho nic a nikdo neví odkud. "Bylo to jako z Bible," popsal vyděšený svědek události.

Nečekaná invaze včera zcela ochromila město - auta zastavovala uprostřed silnic a lidé hledali úkryt uvnitř budov. Celá událost trvala 15 minut a jednomu ze svědků se ji podařilo natočit na kameru.

"Bylo to šílené, vynořily se odnikud. Tisíce a tisíce se jich valily hlavní ulicí. Z okna jsem viděl, jak všichni pobíhají a snaží se schovat," říká pořizovatel nahrávky, který scénu sledoval z okna své kanceláře. "Nejprve jsme viděli, jak pár včel vletělo dovnitř oknem. Potom už nám naše recepční říkaly, abychom si okna raději zavřeli . Obloha byla úplně černá."

Podle svědků byly včely absolutně všude. "Nechápali jsme, jak je to vůbec možné," říká jeden z nich. "Bylo to skutečně divné, skoro neslyšné. Jeden by si myslel, že mu bzučí v hlavě, bylo to dost děsivé."

Související obsah

Jak je to možné?

Podle odborníků se taková situace děje běžně, obyčejné lidi ale dokáže vyděsit. Dochází k ní především vinou nezkušených včelařů. Ti si nemusejí všimnout, že mají přeplněné úly a problém je na světě.

V takovém případě se objeví nová královna a ta stará společně s rojem, který může čítat klidně až 20 tisíc včel, odletí hledat nové místo pro život. Jde o přirozený způsob rozmnožování včelstev.

V současnosti se to děje díky teplému počasí a není tak vyloučeno, že by k podobné situaci mohlo dojít i u nás. Pokud byste do kontaktu s takovým rojem přišli, hlavně zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. Podle včelařského webu Barnes a Webb se včely předtím, než opustí úl, nají do zásoby medem a jsou pak poslušné. Ani kdybyste stáli blízko roje, neštípnou vás.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz