Cyklospeciál

Odborník radí: Co jíst a pít, když vyrážíme na cyklovýlet?

V dalším díle našeho cyklospeciálu se s odborníkem podíváme na ideální stravování na kole. Zapomeňte na housky se salámem, guláš se šesti i na popíjení koly! Mnohem více energie vám dodá například ovoce!

Představa, že čím více jídla před výkonem sníme, tím více budeme mít sil, je mylná. Spíše naopak, nacpat se před vyjížďkou nebo dokonce delším výletem není rozhodně dobrý nápad. Na sportovní výkon bychom se sice měli připravit již minimálně hodinu předem, jde ale spíše o tekutiny či ovoce.

Ideálním před sportovním výkonem může být například přírodní ovocná šťáva nebo rozmixované ovoce. "Je dobré již třeba hodinu před daným pohybem začít tělo zavodňovat. Ideálně buď vlažnou vodou nebo ještě lépe ovocnou nebo zeleninovou šťávou," doporučuje výživový specialista Martin Škába.

A v podobném duchu by se naše stravování mělo nést i během výletu. Tedy hlavně dostatek tekutin. Kromě vody je ideální opět například namixované ovoce nebo zelenina. Odšťavňovač má doma skoro každý a ke sportovnímu výkonu snad nenajdeme vhodnější nápoj.

Přibalit do batůžku můžeme třeba ovoce nebo müsli tyčinku bez cukru. Cukry totiž zbytečně podráždí tělo. Ze stejného důvodu je i lepší si například místo koly dát k pití zmiňovaný ovocný fresh. Ten ale bohužel nemají všude.

A co oběd během výletu? Určitě není potřeba si ho odpírat, jen je lepší se vyvarovat těžkým masitým jídlům. Vhodná je třeba ryba s bramborem nebo lehčí rizoto. A po obědě s další jízdou chvíli počkat, než nám jídlo slehne. Dát si guláš a hned poté zase šlápnout do pedálů je to nejhorší, co můžeme pro naše tělo udělat. "To tělo to velice zatíží, jídlo nebude strávené, bude se nám špatně šlapat a ještě budeme mít křeče v břiše," varuje Martin Škába.

I po výkonu bychom ale měli myslet na to, co jíme, aby se tělo správně zregenerovalo. Po dojetí je dobré doplnit jednoduché cukry, tedy opět si dát nějaký ten fresh džus, ovoce nebo tyčinku. Po třičtvrtě hodině si můžeme dát už plnohodnotné jídlo.

Možná se vám zdá, že je lpění na zdravém jídelníčku při sportu přehnané a že klidně můžete jet na pivo a knedlíky. Ano, můžete, a nejspíš také dojedete. Rozdíl v tom, jak se při tom budete cítit, je ale velký. Schválně to někdy zkuste. "Ten výkon bude určitě jiný, to se musí zažít," doporučuje Martin Škába.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na rychlé občerstvení: Už po dvou týdnech zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva!

Jaké jídlo škodí vašim mazlíčkům? Tady jsou 3 jedy

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz