Vyjednávání

Obchody proti poslancům! Kvůli novele zákona musí zdražovat

Obchody proti poslancům! Kvůli novele zákona musí zdražovat
Zdroj: Thinkstockphotos

Velké obchodní řetězce, které proti sobě obvykle bojují, se výjimečně spojily proti českým politikům. Tvrdí, že pokud poslanci schválí novelu zákona o významné tržní síle, budou muset zdražovat.

Chystaná novela má totiž řetězcům zakázat vyjednávání s dodavateli o individuálních smlouvách. To znamená, že u stejného zemědělce nebo třeba mlékárny, by musely všechny řetězce nakupovat za stejné ceny.

Obchodní řetězce argumentují tím, že chtějí přinášet zákazníkům nejlepší ceny. A to by prý podle novely nemohli. Vláda zase svůj návrh zákona obhajuje nutností chránit malé a střední dodavatele, kteří tvrdí, že je řetězce vydírají. "V okamžiku, kdy nějaký supermarket slaví například výročí, a pošle svým dodavatelům v ČR, kde žádá, aby přispěli nějakou finanční částkou na tyto oslavy - tak mi to přijde poněkud zvláštní. A nevidím důvod proč by na to měli přispívat," Marian Jurečka.

Jenže ani vláda, která novelu mířící proti obchodním řetězcům schválila a poslala do sněmovny, není jednotná. "Já si nemyslím, že bychom měli trh upravovat zákony,"  řekl ministr financí Andrej Babiš. Obchodní řetězce varují, že pokud si nebudou moci vyjednat individuální podmínky s dodavateli, budou muset zdražovat a doplatí na to nejen zákazníci, ale i čeští dodavatelé samotní.

Související obsah

"Aby se vyhnuli těm pokutám, tak samozřejmě budou hledat řešení. A jedno z těch řešení se nabízí, že budou nakupovat v zahraničí," řekla prezidentka Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Podle obchodních řetězců by novela zákona mohla ohrozit i to, za čím lidé míří do obchodů nejčastěji - tedy akční slevy. "Výrazně by omezila tuto možnost slev a akcí. V tom zboží v akci se objeví víc zahraničních položek," řekl Pavel Mikoška, zástupce obchodního řetězce. Chování obchodních řetězců by se navíc mělo řešit i v Bruselu. Dohodli se na tom ministři zemědělství Visegrádské čtyřky, Bulharska, Rumunka a Slovinska na včerejším jednání v Bratislavě.

pet/Zuzana Štíchová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz