Včely

Zrození včely: Prvních 21 dní života během 60 sekund

Napadlo vás někdy, jak asi vypadá vývoj včely od vajíčka po dospělého jedince? Amerického fotografa Ananda Varmu ano. Ve spolupráci se včelařskou laboratoří univerzity UC Davies natočil úchvatné časosběrné video z prvních 21 dní v životě včely.

Prestižními cenami oceňovaný fotograf Anand Varma měl k vytvoření videa dobrý důvod. Časopis National Geographic jej před časem požádal, aby vytvořil pár fotografií ze života včel. Varma se rozhodl, že nejlepší fotografie pořídí, když si sám za barákem postaví úl. Když se začal o včely více zajímat, zjistil, jak jsou důležité a zároveň ohrožené.

Podle Varmy včely opilují jednu třetinu plodin, z nichž se vyrábí jídlo. Jejich populace je ovšem ohrožena. Kromě ubývajícího životního prostoru v důsledku stále větších nároků lidí, také využívání chemikálií v zemědělství nebo parazity.

Za největší nebezpečí pro včelstva označil fotograf kleštíka včelího. Tento parazit způsobuje onemocnění varroázu. Právě prostřednictvím videa chtěl Varma na tento problém upozornit a prezentovat, jak se vědci snaží s nemocí bojovat.

Na jeho videu vidíme vývoj včely od vylíhnutí z vajíčka až po vylétnutí čerstvě dospělého jedince. Malá larva se nejprve vyklube z vajíčka. Ty se v plástu točí a pojídají mateří kašičku. Larvě se postupně začne vyvíjet hlava a nožičky. V posledním stádium se vytvoří kůže a narostou chloupky.
 

ČTĚTE TAKÉ:

ČASOSBĚR: Který národ umí postavit mrakodrap za 19 dní?

Plavba Suezským průplavem za 60 sekund

Tina si nechala nafotit porod! Vznikly NESKUTEČNÉ FOTKY

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz