APLIKACE TN.CZ
Doprava

Chystají se nové dopravní značky. Pozor na jelena, žábu, prase...

U českých silnic se objeví nové dopravní značky. Ministerstvo dopravy se chystá zavést cedule, které upozorňují například na častý pohyb chodců nebo sportovce na kolečkových bruslích. A vzniknou také značky upozorňující řidiče na koně, ovce nebo třeba žáby.

Zatím je praxe následující: Trojúhelník s červeným okrajem a uprostřed silueta krávy. To, že po silnici může jít kůň, se neřeší škrtnutím vemene nebo rohů, ale dodatkovou tabulkou. A to je stav, který chce ministerstvo dopravy od nového roku změnit.

U českých silnic se objeví nejspíš upozornění na ovce, koně a jelena, který varuje před lesní zvěří, doplní prase a svou značku dostane možné také žába. Právě žáby patří mezi zvířata,které s oblibou přes silnice migrují. A často tím páchají hromadnou sebevraždu.

Svoji značku by mohl dostat třeba i takový křeček. V minulosti už lidé sami nelegálně instalovali různá varování. Například v Petrovicích na Vysočině před deseti lety chtěli podobnou značkou ochránit místní kachny.

V zahraničí jsou dopravní značky varující před konkrétním zvířetem naprosto běžné. V Austrálii se na silnici setkáte s varováním před velbloudem, ptákem emu, koalou a samozřejmě před klokanem. A podobné je to i v severských zemích.

Kromě nových zvířecích značek se chystají i cedule upozorňující na zvýšený pohyb chodců nebo bruslařů.

tn.cz / gar

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz