Doprava

Děti zavinily téměř 1000 dopravních nehod! Je to stále víc

Experti na bezpečnost v dopravě varují před nárůstem počtu nehod, jejichž viníky jsou děti. Následky musejí řešit jejich rodiče, i když si často myslí, že vzhledem k nízkému věku viníka jim nic nehrozí. Jenže pravda je složitější. Trest dítě opravdu dostat nemůže, ale škody musí platit jeho rodina - a je jedno, jestli se jedná o nabourané auto nebo například bolestné.

978 nehod - tolik jich za loňský rok na českých silnicích zavinily děti. Nejčastěji tím, že neopatrně přecházely silnici. "Při porovnání let 2013 a 2014 zaznamenáváme meziroční nárůst nehod, které zavinily děti," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Konkrétně jich bylo o 125 více. Mezi rodiči přitom panuje mýtus, že za nehodu, kterou děti zaviní, nikdo nemůže. Pravda to ale není. Do vězení jít dítě sice nemůže, odpovědnost za škodu ale má.

"V některých případech se ukazuje nižší právní vědomí, že si někteří rodiče ani nepřipouštějí, že by měli zodpovídat za něco u čeho oni přímo nejsou," říká odborník na silniční bezpečnost Karel Bezděkovský.

Zda budou případnou škodu platit rodiče, dítě nebo zda se o ni podělí, o tom rozhoduje soud. "Bude posuzovat, zda zanedbali nebo nezanedbali povinný dohled. A bude také posuzovat, jestli to dítě již bylo schopno rozpoznat své jednání a jestli bylo schopno ovlivnit své jednání," uvedl právník Pavel Novák.

Související obsah

Odpovědnost za škody při nehodách způsobených dětmi je tedy pro rodiče stejná jako při jiných přestupcích. Třeba před čtyřmi lety zřejmě neměli rodiče radost z dvojice chlapců ve věku 13 a 14 let, kteří házeli kameny po autech na dálnici D1.

Stejně jako z trojice, která loni v březnu vytopila školu.
8 milionů korun budou zřejmě muset zaplatit také rodiče mladíků, kteří zapálili minulý týden velkokapacitní seník na Novojičínsku. Chlapci přiznali, že si tam hráli s ohněm.
 

TN.cz / TV Nova / hmr / Zuzana Štíchová,

K tématu Doprava

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz