Solární energetika

Unie se zastala Česka. Solárníci nedostanou ani korunu!

Unie se zastala Česka. Solárníci nedostanou ani korunu!
Zdroj: Mediafax

I kdyby provozovatelé solárních elektráren vysoudili na Česku odškodné, protože na jejich podnikání uvalilo vyšší daň, nedostanou ani korunu. Za Čechy se postavila Evropská unie. Odškodné by považovala za nedovolenou podporu proti evropským pravidlům. Píší to dnešní Lidové noviny.

Miliony investované solárními firmami do právníků, kteří mají vymoci na českém státu odškodné v řádu miliard korun, mohou přijít i v případě výhry vniveč.

Do sporů s investory do slunečních elektráren se totiž vložila také Evropská komise. A to dle informací LN s jedním konkrétním cílem: aby zajistila, že i v případě výhry v arbitrážích proti Česku nedostanou ani euro. Bruselská administrativa by to totiž považovala za nedovolenou podporu.

Aktuálně řeší tribunály v Haagu sedm samostatných sporů kvůli speciální solární dani, kterou Česko uvalilo na solární elektrárny od roku 2011. Investoři v nich žádají náhradu škody ve výši asi 3,3 miliardy korun. U šesti z nich už vloni projevila zájem zapojit se i Evropská komise. V žádosti o to, aby byly její argumenty vyslechnuty, mimo jiné uvádí, že „tyto arbitráže se mohou dotýkat otázek práva Evropské unie“.

Ve zkratce: bruselští úředníci se staví na stranu Česka, když obhajují jeho postup, kterým měla být omezena neoprávněná státní podpora. V dopise pak Komise varuje, že by i případně přiznané odškodné mohlo být považováno za nedovolenou státní podporu.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz