Stárnutí

Elixír mládí? Vědci vymysleli tabletky, které zastaví stárnutí

Elixír mládí? Vědci vymysleli tabletky, které zastaví stárnutí
Zdroj: Oficiální zdroj

Bojíte se stárnutí? Vypadá to, že elixír mládí by mohl jít do prodeje už brzy. Vědci totiž přišli na to, jak posílit buňky, aby nedocházelo k jejich degeneraci a stárnutí. Stačí k tomu směs speciálních tuků.

Vezmete si zářivě oranžovou tabletku speciálně upravených tuků a zůstanete mladí. Alespoň tak si budoucnost "elixíru mládí" představují vědci z farmaceutické společnosti Retrotope, která se zpomalováním stárnutí zabývá. Prozatím metodu testují na lidech s genetickou poruchou, tzv. Friedreichovou ataxií, pokud ale zabere u nich, je víc než pravděpodobné, že bude fungovat u všech.

Friedreichova ataxie je dědičné onemocnění, při kterém nežádoucí molekuly útočí na buňky. A přesně to se děje při stárnutí. Nový lék by ale měl buňky posílit tak, aby byly schopné těmto útokům účinně čelit. Posílení povrchu buněk je podle vědce Michaila Ščepinova možné za pomocí silných tuků.

Související obsah

Se svými kolegy vyvinul silnější verzi omega 6 polynenasycených mastných kyselin, které buňky posílí. Jedná se o novou chemickou látku, která je odlišná od tuků, které běžně konzumujeme v jídle. Buňky posílené těmito speciálními tuky jsou až 150krát odolnější než ty, které přijímají klasické tuky.

Pokud se účinky tablet potvrdí, nebrání už nic tomu, abychom si elixír mládí mohli ordinovat sami doma. A že po tabletách, které jsou vyrobeny z tuku, určitě přiberete? Chyba lávky, energetická hodnota látky totiž bude tvořit jen asi procento denního příjmu.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Stárnutí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz