Až deset tisíc korun podle policie inkasovali lékaři, kteří vystavovali falešné zprávy o úrazech. Podle vyšetřovatelů byli součástí organizovaného gangu, který na pojistných podvodech vydělal 38 milionů korun.
O případu televize Nova informovala jako první. Vše měl řídit Eduard Pekař, který na Liberecku pracoval jako pojišťovací agent. Přestože už policie lékaře obvinila, někteří dál ordinují. Mezi obviněnými má být i chirurg z liberecké polikliniky. Štáb ho zastihl, jak se právě vrací z operace. Lidi léčí dál. "Já k tomu nic říkat nechci a ani nemůžu," odmítl odpovědi na dotazy reportérů.
Mezi obviněnými jsou ortopedi i traumatologové. Celkem osm špičkových a hmotně zabezpečených lékařů. Jediný chirurg z chrudimské nemocnice skončil ve vazbě. Všem hrozí až deset let vězení a navíc i postih od lékařské komory. "Nelze vyloučit, že by policie nám ten případ mohla předat, pokud by uznala, že jde o porušení etického kodexu lékařské komory," potvrdil mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. Komora by lékaře mohla vyloučit až poté, co by soud rozhodl o jejich vině.
Kriminalisté napočítali zhruba 220 podezřelých úrazů. Většina pacientů se ale zase jako zázrakem uzdravovala. Za chvíli ale byli nemocní znovu a pojišťovnám bylo divné, že určitý okruh lidí vykazuje příliš mnoho práce. Organizovaný podvod vymyslel šedesátiletý pojišťovací agent Eduard Pekař, který pracoval pro firmu Effect Consulting v Jablonci nad Nisou.
Pod palcem měl nejen celou síť lidí, ale i veškeré peníze. Když mu přišly na účet, část si nechal a ostatním komplicům pak údajně vyplácel provize. Do podvodů nejspíš zapojoval i svoji rodinu. Policie zatím obvinila dvacet lidí. Kromě zmíněných lékařů to jsou i pojišťovací agenti, rehabilitační pracovníci a pojištěnci.
Organizovaný gang si nejen vymýšlel úrazy, ale falšoval i zdravotní dokumentaci a uměle natahoval léčbu. "S tak rozsáhlou a jedinečnou kauzou jsme se ještě nesetkali," uvedla Ilona Rochová ze služby kriminální policie na policejním prezidiu. "Platilo pravidlo, že s jídlem roste chuť," komentoval to vyšetřovatel David Kakrda.
Policisté sbírali důkazy na devětadvaceti místech v pěti krajích. Obviněným zabavovali nemovitosti, automobily i peníze. Z jejich prodeje by se pak nejspíš platila škoda pojišťovnám.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz