Islámský stát

HROZBA: Islámský stát má materiál na jadernou "špinavou" bombu

HROZBA: Islámský stát má materiál na jadernou "špinavou" bombu
Zdroj: Profimedia

Tohle je zpráva, která pořádně děsí. Experti totiž odhadují, že ozbrojencům z Islámského státu se podařilo sehnat dost radioaktivního materiálu na výrobu takzvané špinavé bomby.

A to je pořádně špatná zpráva - dosud si islámští fanatici museli vystačit s klasickými atentáty, narafičenými minami nebo sebevražednými atentáty.


Jenže špinavá bomba obsahuje radioaktivní materiál a je tak mnohem děsivější než muslim s vestou plastické trhavinami. Britský Independent navíc připomíná, že Islámský stát po zbraních hromadného ničení touží a ve svých propagandistických materiálech uvádí, že opatření takových zbraní je pro něj jednou z priorit.


Strach mají i představitelé NATO, kteří se znepokojením sledují tažení džihádistů Irákem, kde se islamisté dostávají ke spoustě radioaktivního materiálu uloženého v nemocnicích nebo některých továrnách.


Indické ministerstvo obrany bere hrozbu velmi vážně a vyjádřilo dokonce obavu, že by se ozbrojenci Islámského státu v krajním případě mohli dostat i ke klasické jaderné bombě ze sousedního Pákistánu.

Související obsah


Experti navíc varují, že Islámský stát nyní žacne být ještě agresivnější, protože se blíží svatý měsíc ramadán a také první výročí vyhlášení islámského kalifátu.


Špinavá bomba je jakousi jadernou bombou pro chudé - obsahuje sice radioaktivní materiál, ale nemá ani zdaleka tak ničivou sílu jako pumy svržené na Hirošimu a Nagasaki. Radioaktivní materiál je doplněný klasickou trhavinou, která rozmetá jaderné části bomby do širokého okolí. Její výroba je tak mnohem snazší než opatření klasické nukleární zbraně.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz