Nutella

Slavná oříšková pomazánka je zlo, tvrdí ministryně! Proč?

Slavná oříšková pomazánka je zlo, tvrdí ministryně! Proč?
Zdroj: Profimedia

Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová se pořádně pustila do oblíbené pomazánky - Nutella. Tvrdí, že čím více ji jíme, tak tím více ničíme planetu. Vysvětlila také, proč si to myslí.

Nejezte Nutellu! To je vzkaz francouzské ministryně životního prostředí Ségolène Royalové veřejnosti. Uvedla to v televizní debatě. Podle ní se totiž ve slavné čokoládové pomazánce z lískových oříšků vyrábí z palmového oleje.

A právě ten jí vadí. "Přestaňte jíst Nutellu, zachráňte planetu," řekla doslova v debatě. Používání oleje totiž vede k odlesňování při jeho získávání a to podle Royalové vede ke globálnímu oteplování. K rozsáhlému odlesnění a přeměnu tropických lesů na palmové plantáže došlo například v Indonésii nebo Malajsii.

Výrobce palmový olej v Nutelle přiznává. Sklenice oblíbené čokoládové pomazánky s oříšky obsahuje 20 procent tohoto oleje. Společnost Ferrero, který Nutellu vyrábí, odebírá palmový olej z Malajsie, Papuy-Nové Guiney a Brazílie a brání se, že její palmový olej je získávám odpovědným způsobem.

Související obsah

"Chceme, abychom nakupovali palmový olej ze známých zdrojů, aniž bychom tím současně přispívali k odlesňování, vymírání živočišných druhů, vysokým emisím skleníkových plynů či porušování lidských práv," uvádí Ferrero na svém webu.

Palmový olej je součástí různých potravin a sladkostí, ale také se přidává do mýdel, šamponů nebo jiné kosmetiky. Ferrero jeho používání obhajuje tím, že pomáhá zachovávat chuť výrobku po celou dobu jeho trvanlivosti.
 

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz