NATO

Úspěch českého generála: Petr Pavel stane v čele NATO

Úspěch českého generála: Petr Pavel stane v čele NATO
Zdroj: Profimedia

Do nejvyššího vojenského postu Severoatlantické aliance bude dnes během slavnostního ceremoniálu uveden generál Petr Pavel. Stane se tak druhým mužem NATO. Jde o vůbec prvního Čecha, který bude takto významnou funkci zastávat. Mandát mu potrvá tři roky.

Třiapadesátiletý generál bude předsedat náčelníkům generálních štábů všech osmadvaceti zemí a pod jeho správou budou i dvě strategická velitelství spojenců. Zároveň bude hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka Aliance. Do práce se vrhne hned v pondělí, kdy bude jednat o společném rozpočtu a výdajovém plánování.

Sám Pavel uvedl pro web natoaktual.cz, že za nejdůležitější považuje vypořádaní se s hrozbami, před kterými v současnosti Evropa a celá západní civilizace stojí. Největší obavy má z Islámského státu a z agresivní politiky Ruska. Řešení těchto problémů bude podle něj vyžadovat dlouhodobé odhodlání celé Aliance.

Související obsah

Česká republika bude Pavlův pobyt v Bruselu hradit, stejně tak i zabezpečení jeho týmu. Ročně se bude jednat asi o 90 milionů korun. Pavel si s sebou hodlá vzít šest českých spolupracovníků, dřívějších zaměstnanců ministerstva vnitra. Společně s nimi do Bruselu odjede i skupina vojenských policistů, kteří se budou starat o jejich bezpečnost.

Petr Pavel působil v devadesátých letech jako průzkumník a výsadkář v bývalé Jugoslávii. Se svou jednotkou v Srbsku osvobodil skupinu zajatých francouzských vojáků. Během mise padl do zajetí, z kterého se mu ale celou skupinu podařilo dostat. Za to dostal významná česká i francouzská ocenění. Zastupoval Česko v protiteroristické operaci Trvalá svoboda na Floridě a byl i důstojníkem amerického velitelství protiiráckého tažení v Kataru.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz