Vědecká studie

TICHÝ ZABIJÁK: Limonády způsobí ročně smrt statisíce lidí!

TICHÝ ZABIJÁK: Limonády způsobí ročně smrt statisíce lidí!
Zdroj: Profimedia

Až 184 tisíc lidí zemře ročně na nemoci způsobené konzumací slazených nápojů. Potvrzuje to nová vědecká studie akademiků z americké Tufts University. Potvrdili tak dva roky starou studii jiného týmu.

Slazené nápoje, limonády, džusy, ledové čaje či energetické nápoje, ročně zabijí 184 tisíc obyvatel. To je jako by najednou vymřeli všichni obyvatelé Liberce a Zlína! Překvapivě nejvíce úmrtí odhalili vědci v rozvojových zemích.Vědci to vysvětlují tím, že v těchto zemích mají lidé špatný přístup k čisté pitné vodě a tak pijí limonády. Nejvíce lidí zabijí limonády ročně v Mexiku, přes 24 tisíc.

Cukr v limonádách způsobuje chronická onemocnění. Největším zabijákem je cukrovka, té vědci přičítají 133 tisíc úmrtí ročně. Až 45 tisíc lidí ročně zemře na onemocnění srdce a šest a půl tisíce zabije rakovina. Vědci využívali dotazníky zkoumající stravovací návyky obyvatel 51 zemí a údaje o spotřebě cukru ve 187 státech. Studii zveřejnili v časopise americké asociace kardiologů Circulation.

Podotýkají, že průměrný Američan denně sní 22 čajových lžiček cukru, většinou právě kvůli pití slazených nápojů. Tento cukr nemá žádnou nutriční hodnotu, pouze přispívá k tloustnutí a onemocněním srdce. Ale v posledních letech Američané slazené nápoje stále více omezují, což vědci označili za velmi pozitivní jev. I v Mexiku, kde každý desátý dospělý člověk trpí cukrovkou, se v posledním roce vypilo historicky nejméně slazených nápojů. Vláda totiž na potraviny s vysokým obsahem cukru zavedla speciální daň.

Související obsah

Producenti limonád se brání tím, že vědcům se nepodařilo prokázat, že to jsou opravdu limonády, co u sledovaných lidí vyvolalo smrtící onemocnění. Podle akademiků ale pouze výrobci strkají hlavu do písku.

Z každého milionu obyvatel Mexika zemře 404 lidí na nemoci způsobené právě konzumací slazených nápojů. Na druhém místě se umístila Jižní Afrika (153 úmrtí) a na třetím Maroko (137 úmrtí). USA patří čtvrtá příčka (125 mrtvých). Česká republika ve výzkumu zahrnuta nebyla, ale například v sousedním Německu zabijí slazené nápoje 49 lidí na každý milion obyvatel. V Polsku pak 35 lidí.

Související obsah

Z rozvinutých zemí, kde jsou nápoje dostupné a pro místní obyvatelstvo relativně levné, si nejlépe vedlo Japonsko. Japonci prostě dávají přednost tradičnímu čaji, takže limonády způsobí přibližně pouze 11 úmrtí. Na konci tabulky skončily nejchudší rozvojové země. Slazené nápoje tam jsou pro místní obyvatelstvo prostě příliš drahé.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Našla v plechovce myš! Představte si tu malou pacičku na rtech...

Zákaz kávy do 18 let! Děti budou mít smůlu

vbo, TN.cz

K tématu Vědecká studie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz