APLIKACE TN.CZ
Írán

Češi pašovali pervitin z Íránu do Japonska. Kolik jim to vynášelo?

Rozsáhlý mezinárodní organizovaný obchod s drogami pomohli rozplést čestí kriminalisté z národní protidrogové centrály. Drogoví bossové totiž najímali v Česku kurýry, kteří pašovali metamfetamin do Japonska. Právě tam už soud poslal dva Čechy na sedm a deset leto do vězení.

Dvojice Čechů se nechala najmout jako pašeráci drog. Spletitá cesta metamfetaminu, začala v Íránu - odtud látka pocházela. Cílovou stanicí bylo Japonsko. Čeští a slovenští pašeráci cestovali z Prahy nebo Vídně do Turecka a Arménie, tam si drogy vyzvedávali.

S připravenými kufry se zhruba jedním kilogramem drogy pak přes Abú Dabí nebo Dubaj odletěli do Japonska. Tam je gram drogy k mání za 19 000 korun, kdežto v Iránu je gram látky dostupný za 200 korun. To je pětadevadesátinásobná hodnota.

Kurýři cestovali v párech, ať už v manželských nebo sourozeneckých. "Za každou cestu pro pár odměnu stotisíc korun, přičemž měli hrazené všechny náklady," říká Barbora Kudláčková, mluvčí Národní protidrogové centrály.

Související obsah

V čele skupiny byli dva slováci, jeden žil na území Česka. V Turecku ho ale už odsoudili k desetiletům vězení a zadrželi ho ve chvíli, kdy přebíral zavazadlo se dvěma kily metamfetaminu. Byl důmyslně ukrytý v zavazadlech.

"Došlo k pěti záchytům na území třech zemí, v tom časovém období se jednalo o takových 10-15 kg, které měly být dodány do Japonska," říká Kudláčková. Za 15 kilo tak mohli obchodníci v Japonsku utržit 29 milionů korun.

jox, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz