Bouřka

Jak se loví bouřky? Čeští stopaři živlů v akci

Jak se loví bouřky? Čeští stopaři živlů v akci
Zdroj: Profimedia

Většina lidí se před bouřkou raději schovává, jsou ale tací, kteří se snaží dostat se k ní co nejblíže. Blesky, neblesky, déšť, nedéšť, vyrážejí stopaři bouřek do terénu. V České republice se tomuto koníčku věnuje několik desítek lidí, ale přibývá jich a meteorologové si pravidelný přísun fotodůkazů nemohou vynachválit.

Lovci bouřek varování meteorologů nevnímají jako doporučení, ať raději zůstanou doma v teple, ale jako výzvu, aby vyrazili ven. Lovci bouřek Robin a Tomáš z Úval u Prahy si nejprve najdou na radaru, kde to nejvíc bouří - pak sednou do auta a vydají se na lov.

" Většinou čekáme na to čelo. Čelo bouřky je předek, tam se vyskytujou pěkné shelf cloudy, oblačnost tpu argus," říká lovec bouřek Robin. Mnoha lidem však pojmy jako shelf cloudy typu arcus nic neřeknou, takže pokud byste chtěli i vy se stát lovcem bouřek, musíte znát alespoň základní pojmy z meteorologie.

Související obsah

Čeští amatérští stopaři nebo chcete-li lovci bouřek fungují jako dobrovolná prodloužená ruka meteorologů. Ti si jejich práci v terénu nemohou vynachválit - fotodůkazy jsou totiž tou nejlepší zpětnou vazbou, kterou na své předpovědi mohou dostat.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz /TV Nova / hmr / Bára Divišová,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz