Studénka

Prokletá Studénka! Po 7 letech další velké vlakové neštěstí

Dnešní železniční nehoda ve Studénce není jediným vlakovým neštěstím, které se ve městě odehrálo. Velké neštěstí se zde totiž stalo již před 7 lety, kdy projíždějící vlak naboural do konstrukce opravovaného silničního mostu.

Tragédie se odehrála v den s magickým datem 8. 8. 2008 v půl jedenácté dopoledne. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius, který jel na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného mostu.

Ta se totiž pouhých pár vteřin před příjezdem vlaku zřítila do kolejiště a srážce tak nebylo možné zabránit. Magické datum plné osmiček doplnil také počet obětí, který se zastavil právě na čísle osm. K tomu bylo zraněno dalších 95 lidí a škoda přesáhla 177 milionů korun.

Vše začalo rekonstrukcí mostu, po kterém vede silnice druhé třídy. Původní most z roku 1961 měl být zrekonstruován, a aby práce nijak neomezovaly a neohrožovaly železniční provoz pod ním, byl celý most nadzvednut pomocí hydrauliky. Poté ovšem došlo k nečekanému poklesu konstrukce a ta se následně zřítila na koleje. Dělníci, kteří na konstrukci pracovali, se dokázali dostat do bezpečí. Most byl po nárazu tak poničen, že musel být na jeho místě postaven zbrusu nový.

Zajímavé je, že firma opravující most si nevyžádala žádná omezení a vlaky tak po trati jezdily plnou rychlostí. Shodou náhod jel téměř plnou rychlostí i vlak Comenius, který měl zpoždění a v době nehody měl být už dávno za mostem. Strojvedoucí podle všeho zareagoval, jak nejlépe mohl, ale ubrzdit vlak, který se řítil rychlostí 134 km/h už nestihl. Do spadlé konstrukce narazil v 90 km/h. Sám strojvedoucí přežil pouze s lehkými zraněními. Většina vagónů vykolejila a narazila do odstavených nákladních vagónů.

Související obsah

Poté, celkem tři roky po neštěstí byl díky snaze občanského sdružení Comenius 2008 na místě nehody odhalen památník obětem neštěstí. Zajímavostí je, že při tvorbě památníku byly použity železobetonové konstrukce ze zříceného mostu. Zároveň na něm byla zaznamenána křestní jména obětí.
 

pav TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz