NASA

Ve vesmíru možná nejsme sami. NASA našla "druhou planetu Zemi"

Ve vesmíru možná nejsme sami. NASA našla "druhou planetu Zemi"
Zdroj: NASA

Převratný objev udělala sonda Kepler, když objevila exoplanetu, která se dosud nejvíc podobá Zemi. Tento objev podle NASA může naznačovat, že ve vesmíru nejsme úplně sami.

Se Zemí má skalnaté těleso, s pracovním označením Kepler 452b, několik společných vlastností. Obíhá například v přibližně stejné vzdálenosti kolem své hvězdy, jako obíhá Země kolem Slunce. Cesta kolem ní jí trvá 385 dní. Má taky stejnou teplotu jako naše planeta, je ale o pětinu jasnější.

Zdroj: NASA

Nachází se v souhvězdí Labutě a od nás je vzdálena asi 1400 světelných let. „Planeta Kepler 452b může velmi dobře na svém povrchu hostit život, nebo alespoň tomu tak mohlo být někdy v minulosti," nechal se slyšet Jon Jenkis, který má analýzy sondy Kepler na starosti.

Související obsah

Vědci zatím nevědí, jaké je složení objevené planety. Jedná se ale o dosud nejmenší exoplanetu, jakou kdy objevili, je jen o 60 procent větší, než Země. Podle odborníků je možné, že se na povrchu nachází voda a možná i rostliny schopné fotosyntézy.

Hvězda, kolem které Kepler 452b obíhá, je přibližně o 1,5 miliardy starší, než je naše Slunce. Podle vědců tak můžeme podle informací o nové planetě odhadovat, jaká bude budoucnost Země. Tím, jak stárnoucí hvězda vydává více energie a zahřívá se, mohlo by dojít k úplnému vysušení vody z celé naší planety.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Staňte se s námi kosmonautem! Kdo vyhrál vstupenky na vesmírnou výstavu?

Muž, co byl na Měsíci: Vesmír je živě černý

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz