Demografie

Češi vymírají, varují demografové. Nových rodin je stále méně

Češi vymírají, varují demografové. Nových rodin je stále méně
Zdroj: Mediafax

Čechů a Češek se rodí stále méně a vyhlídky na změny nejsou pozitivní. Tak zní ve zkratce zpráva demografů o růstu české populace. Příčinou je hlavně současný životní styl, píše deník Právo.

Už několik let za sebou straší odborníky malá porodnost. V Česku sice žije asi 10,4 milionu lidí a jejich počet se stále zvyšuje, za to ale vděčíme hlavně cizincům, kteří do naší země přicházejí. Bez nich by náš počet už klesnul. Například v prvním čtvrtletí letošního roku zemřelo o skoro pět tisíc lidí více, než se narodilo dětí.


A co je příčinou? Češi prostě mají méně dětí než dříve a rodičovství pečlivěji plánují. Někteří odborníci to připisují současnému životnímu stylu, kdy rodit po třicátém roce života není žádná výjimka. Podle Práva je na vině nutnost zajistit si dobré vzdělání a práci.

Související obsah


Ekonomická situace však nemusí být to jediné, co mladé ženy vede k pozdnějším porodům a menšímu počtu dětí než dříve. Konzervativnější část politického spektra za tím vidí i větší emancipaci žen a prosazování rovných příležitostí, které je připravil o tradiční roli při výchově dětí, jejich oponenti obviňují finanční systém, který rodiny s dětmi údajně dostatečně nepodporuje.
 

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz