štěnice

Česko obsadily hordy štěnic, deratizéři je nestíhají hubit!

Česká města zaplavují štěnice. Tento drobný hmyz začíná být u nás velkým problémem. Deratizační firmy pracují téměř nepřetržitě. Štěnice se totiž kvůli teplu šíří daleko rychleji než v jiných letech. Navíc si je lidé často vozí z dovolené ze zahraničí.

Půlcentimetrový brouk mahagonové barvy. To je štěnice domácí. Její štípnutí je nepříjemné a bolestivé, ale způsobit může i zdravotní problémy.


Štěnice jsou letos problémem především proto, že se kvůli dlouhému horku a suchu mnohem rychleji množí. Navíc se tyhle malé obludky živí lidskou krví - a podle zahraničních výzkumů mohou přenášet i infekce.


"Udělá se hnisavý váček, v němž se hromadí hnis a okolo se šíří zarudnutí. A pochopitelně zde už je zapotřebí chirurgický zákrok a také léčba antibiotiky," vysvětluje lékařka Hana Komínková.


V Česku prý nenajdete ve větších městech ulici, kde by štěnice nežily. Deratizátoři kvůli nim musejí i do luxusních hotelů. Navzdory pověrám totiž přítomnost štěnic nijak nesouvisí s čistotou a hygienou. Štěnice totiž zajímá jediné - lidská krev.

Související obsah


Nevyhýbají se ani zdravotnickým zařízením. Problém s nimi měli i na pražské Bulovce. Člověka dokážou podle tepla vystopovat na metr a půl.


Štěnice si lidé často přinesou domů ve starém nábytku. Jejich šíření pomáhá i cestování. Když už štěnice doma objevíme, tak odborníci radí: Jako první pomoc bychom měli vyprat všechno ložní prádlo na 60 stupňů. A pak okamžitě volat odborníky. Čekat se nevyplácí.

pez, Soňa Vachová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz