Požár

Česko v plamenech! U Rokycan hoří les, zasahují i vojáci!

Česko v plamenech! U Rokycan hoří les, zasahují i vojáci!

Mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku hoří les, oheň se dostal i do korun stromů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, požár hasí také vojenský vrtulník. Ze dvou chatek, které těsně sousedí s lesem, museli hasiči evakuovat čtyři lidi.

Požár vzplál po poledni, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu. "Máme na místě 17 jednotek s 22 cisternami, jedno velkokapacitní čerpadlo a dva vrtulníky od policie a armády," mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Uvedla, že zásah hasičů bude určitě pokračovat celou dnešní noc a možná se protáhne až do sobotního odpoledne.

Oheň vzplál na poli od jiskry od kombajnu, spálil pole a dostal se do přilehlého lesa. Na místě je několik jednotek hasičů. Na korunami stromů byly zpočátku vidět i plameny, kmeny jsou podle Jakoubkové spálené a holé. Hustý dým, který se z lesa valí, je vidět i ve více než 20 kilometrů vzdálené Plzni.

 

S rozsáhlejšími požáry polí, luk a lesů bojují hasiči v Plzeňském kraji v posledních dnech denně. Na suché vyprahlé půdě se požár rychle šíří. Plzeňský kraj vyhlásil ve čtvrtek opatření, kterým se zakazuje rozdělávání ohňů ve volné přírodě, používání pyrotechniky, ohňostrojů a podobně.

Související obsah

Jen za čtvrtek bojovali hasiči v kraji se zhruba 13 požáry porostů. K největším patřil požár pole se posečenou slámou u Strážova na Domažlicku. Jiskra od kombajnu zapálila pole, oheň se rychle rozšířil až na 20 hektarů. S rozsáhlým požárem bojovalo deset jednotek. Při požáru shořelo i velitelské vozidlo hasičů. Při průzkumu zasaženého území se pravděpodobně do horkého motoru velitelského vozu dostal obilný prach a ten se pak vznítil. Nikdo se nezranil, škody na hasičském vozidle a jeho vybavení se odhadují na milion korun, řekla Jakoubková.

Další velký požár, s jehož hašením pomáhal také vrtulník, vzplál ve čtvrtek odpoledne mezi obcemi Defurovy Lažany a Újezd u Chanovic na Klatovsku. Pole tam zapálila jiskra od kombajnu a ve chvíli se plameny rozšířily na velkou plochu dosud neposečeného pole a do lesa. Odhadem oheň poničil více jak pět hektarů přírody. Na místě bylo 12 jednotek z Plzeňského a Jihočeského kraje. "S hašením pomáhal i vrtulník, který pomocí bambivaku shazoval vodu do stromů," řekla Jakoubková. Požár se podařilo hasičům dostat pod kontrolu až po více než třech hodinách. Oheň se šířil kořeny stromů, zásah ztěžoval i náročný terén. Problém působilo i velké množství kamenů, které se od ohně rozpálily a trvalo dlouho, než se je podařilo ochladit. S ohněm bojovali hasiči do noci, celou noc zůstali v místě. Požár napáchal škody odhadnuté předběžně na více než půl milionu korun.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz