Klíšťata

Přemnožená klíšťata útočí. Víme jak na Lymeskou boreliózu.

Přemnožená klíšťata útočí. Víme jak na Lymeskou boreliózu.
Zdroj: Profimedia

Teplotní rekordy prospívají klíšťatům, která se velmi rychle množí. Důsledkem horkých letních dnů přibývá také klíšťat infikovaných boreliózou. Počet nakažených každoročně stoupá. V roce 2015 se boreliózou nakazilo už více jak 3800 lidí. V měsíci červenci státní zdravotní ústav zaznamenal 417 infikovaných.

Lymeská borelióza ne nejzávažnější a nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty. V první fázi je borelióza nejsnadněji rozpoznatelná. V místě kousnutí se objeví červená skvrna s bílým středem. Infikovaný má často horečku, je unavený, trpí malátností nebo zvrací.

Druhá fáze začíná mezi druhým a dvanáctým týdnem od nakažení a trvá nejpozději do třetího měsíce. Projevuje se bolestí kloubu a svalů, zejména kolenního kloubu. Výjimečným příznakem je obrna nervů, nejčastěji lícního. U některých případů dochází až k zánětu srdečního svalstva. Může se také objevit drobný fialový uzlíček na bradavce, ušním boltci, lalůčku nebo varlatech.

Třetí, nejzávažnější, fáze nastává několik měsíců nebo let po infekci. Příznakem je zánětlivé postižení kůže a její následná atrofie převážně dolních končetin, zánětlivá onemocnění mozku a míchy, srdce nebo očí.

Zdroj: klíště.cz

Je velmi důležité nemoc diagnostikovat během první nebo druhé fáze, jelikož na ni doposud neexistuje účinné očkování. Pokud je nemoc odhalena včas, odezní pomocí antibiotik. V opačném případě je doprovázena závažnějšími příznaky, například kardiovaskulární poruchou.

Související obsah

Jako doplněk antibiotik je vhodná k léčbě boreliózy například tinktura z pupenů topolu, tinktura z pupenů jalovce nebo břízy. K potlačení boreliózy se také doporučuje směs z pupenů borovice, černého rybízu a vinné révy.

Dnes je mírný stupeň rizika nakažení boreliózou. Je nutné používat repelent nejen na tělo, ale také na oblečení. Vhodnou ochrannou proti klíšťatům je náramek s přírodními silicemi, který umístíme na ruku, nohu nebo madlo kočárku.

Zdroj: klíště.cz

Ležet v létě s horečkama není nic příjemného, proto klíšťatům raději předcházejte. Podle internetového portálu klíště.cz je prevencí například ocet svařený s rozmarýnem, odvar z levandule, tymiánu nebo čajovníku. Klíšťata odpuzuje také ručně rozhnětený sáček s kořením fenyklu, umístěný v kapse kalhot. Zaručeným odpuzovačem je odvar z hrsti květů vratiče obecného a tří stroužků česneku, který aplikujeme na oblečení. Pomáhá také odvar z citrusových plodů, nebo vyluhovaný hřebíček v Alpě.

nvi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz